V Okřesanči byla účast 18,12 procenta. Z 149 lidí přišlo hlasovat 27 lidí. Pod hranici 20 procent se dostali i v Tupadlech. Účast zde dosáhla na 19,20 procenta. Z 526 registrovaných voličů zde odhlasovalo 101.

Úplně nejmenší zájem měly o evropské volby lidé ve Vlačicích. Přišlo zde pouze 15 procent voličů. Z 200 svůj hlas odevzdalo pouze 30 místních voličů. „Záleží na lidech, zda chtějí přijít volit. O takové volby lidé na vesnici nemají zájem,“ komentoval situaci starosta Vlačic Petr Mužátko.

Na druhé straně žebříčku je Bludov. Zde volební účast dosáhla na 64 procent. Bludov je nejmenší obcí na Kutnohorsku a zároveň i v kraji. Zaregistrováno zde bylo 25 voličů a hlasovat jich přišlo 16. To bohatě stačilo na nadpoloviční účast.

Bludov drží ještě jedno prvenství v rámci kraje: jde o věkově nejstarší obec. Průměrný věk vypočtený k letošnímu 1. lednu dosahoval 54,6 roku. 

A právě to bylo zajímavostí letošních voleb na Kutnohorsku: věk podle všeho souvisí s nadprůměrnou volební účastí. Starší lidé totiž volit chodí, vnímají možnost jít volit jako své právo a toho využívají.

Například v Čáslavi šla volit i nejstarší občanka města a pravděpodobně jedna z nejstarších voliček v republice. Růženě Málkové je 103 let a svůj hlas odevzdala v sobotu před desátou hodinou.

Kombinace malého počtu obyvatel a vyššího věku voličů, která vyústí ve vysokou volební účast, platí také v další obci na Kutnohorsku. V Čejkovicích byla volební účast 56,25 procent. Obce má přitom pouhých 31 obyvatel a těch, co jim je víc než padesát let je více než polovina. Průměrný věk tak zde dosahuje 51,1.

Vysoká účast byla také v obci Hraběšín. Dosáhla 35,4 procent. Průměrný věk se přitom i tady blíží padesátce. Podle dostupných údajů je 49,9. A ani tady není mnoho obyvatel, 107.

Podobně v Pertolticích. Při průměrném věku 49,9 dosáhla volební účast 37,3 procenta a obyvatel je zde 150. V Samopších byla volební účast na 40,3 procentech, přičemž průměrný věk je zde 47,6 a počet obyvatel 162. Vysoká byla účast i ve vesničce o pětaosmdesáti obyvatelích. V Sudějově přišlo k urnám 54,17 procenta voličů.