to však neznamená pouze, že lidé v Česku méně podléhají chorobám, ale také, že být nemocný se z finančního hlediska nevyplatí. S novým systémem vybírání nemocenské proto vzrůstá počet lidí, kteří si buď na nemoc vyberou dovolenou, nebo nemoc přímo přecházejí.

„I před zavedením nového zákona jsem zaznamenávala zvyšující se počet lidí, kteří si nechtěli nechat napsat neschopenku a radši si na nemoc vybrali dovolenou. Po zavedení se jejich počet zvyšuje rychleji,“ uvedla praktická lékařka Kristina Horáková z Kutné Hory. „Pokud si někdo potřebuje vyléčit krátkodobější nemoc a má možnost si na to vybrat dovolenou, tak to většinou udělá,“ dodala.

Lidé, kteří by chtěli přecházet nemoci, by si to ale měli rozmyslet. „Obecně platí, že přecházení nemoci se nevyplácí,“ poznamenala Kristina Horáková. Negativní důsledky pro celkové zdraví může mít i obyčejná neléčená chřipka.

Hlavní důvod pro zavedení nového zákona o nemocenském pojištění byla především snaha o zamezení zneužívání systému. Příkladem je například zavedení finanční spoluúčasti zaměstnavatele, v období prvních čtrnácti kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti. V této době zaměstnavatel vyplácí náhradu mzdy ze svých prostředků.

„Starší úprava navíc neměla dostatečné kontrolní mechanizmy, nemocenské dávky byly proto často zneužívány,“ uvedla odborná tisková pracovnice české správy sociálního zabezpečení Alena Fraňková. „Nejčastěji byli v pracovní neschopnosti lidé s menšími příjmy, kterým se nemocenská srovnatelná s jejich obvyklou mzdou vyplatila,“ dodala.

S novým zákonem přišly také tvrdší tresty při porušení povinností práceneschopného pojištěnce. „Pokud zaměstnanec poruší režim stanovený v době dočasné pracovní neschopnosti ošetřujícím lékařem, může mu příslušná okresní správy sociálního zabezpečení nemocenské dávky výrazně krátit nebo zcela odejmout,“ vysvětlila Alena Fraňková.

Při zvlášť závažném porušení stanoveného režimu může být práceneschopnému zaměstnanci uložena pořádková pokuta až do výše dvaceti tisíc korun. Kontrola okresní správy sociálního zabezpečení byla za první pololetí roku 2009 provedena zhruba u každého třináctého nahlášeného nemocného. „Polovině lidí, kterým byl zjištěn prohřešek proti předepsanému režimu, byla ukončena pracovní neschopnost,“ sdělila Alena Fraňková.

Obyvatelům Středočeského kraje se nový systém většinou nelíbí. „Zmíněný nový zákon by sice mohl omezit zneužívání nemocenské, ale ani tak si nemyslím, že je to dobrý nápad,“ domnívá se Roman Lakatoš z Kutné Hory. „Nový systém vyplácení nemocenských podle mě více postihuje poctivé zaměstnance než hříšníky. Myslím si, že to není šťastný nápad,“ obhajovala svůj názor Jana Schovancová, obyvatelka obce Jakub.

Ondřej Oravec