Zatímco v květnu dosahovala na okrese nezaměstnanost 3,3 procenta a týkala se 1725 obyvatel, v červnu to byla 3,2 procenta a 1684 obyvatel. Pro Kutnohorsko je to dobrá zpráva, protože vždy patřilo mezi okresy, kde byla nezaměstnanost vyšší než krajský průměr. Ten v červnu činil 3,2 procent, zatímco ten republikový 3,7 procent.

Přesto se na Kutnohorsku najdou obce, ve kterých nezaměstnanost oproti loňsku poskočila o několik procent. Červeně tak „svítí“ čísla nezaměstnanosti za červen 2020 například v obcích Paběnice či Petroltice.

Podíl nezaměstnaných v Paběnicích je za toto období 8,2 procenta, což je ve srovnání se stejným časovým období v roce 2019 poskok o 3,2 procenta. Loni v červnu se zde ukazatel nezaměstnanosti zastavil na pěti procentech.

Pertoltice jsou v tomto ohledu ještě větším skokanem roku. Zatímco loni v červnu tam byla nezaměstnanost na nule, letos dosahuje 4,3 procenta.

Kutná HoraZdroj: Deník

Skokový nárůst nezaměstnanosti v menších obcích je ale dán především situací v loňském roce, která byla z hlediska zaměstnanosti extrémně dobrá, ale také dlouhodobě neudržitelná. Jde tak spíše o přirozený vývoj, než jakékoliv drama.

Podle odborníků ale to nejhorší teprve přijde. Větší procento nezaměstnanost má podle nich přijít na podzim.