Přestože je to zpráva velice pozitivní, z dlouhodobého hlediska se jedná spíše o normální vývoj, jehož výkyvy se opakují s železnou pravidelností.
„Je to očekávaný každoroční výkyv. Nezaměstnanost se nám snižuje díky tomu, že lidé odcházejí na sezonní práce, jako například kuchaři, číšníci či brigádníci," sdělil ředitel kutnohorského úřadu práce Václav Kaše.

V aktivitě však nezůstává pozadu ani Úřad práce v Kutné Hoře. „Opět rozjíždíme veřejně prospěšné práce, což vytvoří mezi sto padesáti a dvě stě pracovními místy. Většinou možnost dostanou ti, co jsou dlouhodobě nezaměstnaní," vysvětluje Václav Kaše.

Tito pracovníci jsou placeni z financí k tomu přidělených úřadu práce a obce pro ně mají vždy nějaké využití, jsou tak levnou pracovní silou na různé pomocné úkoly.

Další kategorií se stávají i odsouzení k těmto pracím. Pokud si již splnili povinně odpracované hodiny, mohou si svůj „pobyt" prodloužit, tentokrát však již za peníze. „Pokud se osvědčí a obec si je vybere, tak to není problém," uvedl ředitel Václav Kaše.

Podle jeho slov se ještě v příštím měsíci můžeme dočkat lehkého snížení nezaměstnanosti, přes léto bude počet pracujících stagnovat a od října lidí bez práce opět začne přibývat.

Jedním z mála velkých podniků v okrese, kteří stále přijímají nové zaměstnance je kutnohorské ČKD. „ČKD prošlo ozdravným procesem a berou tak nové lidi, Philip Morris používá spíše agentury a u Foxconnu je to jak kdy," dovysvětlil Václav Kaše.

Nezaměstnaných v porovnání s březnem ubylo ve všech dvanácti okresech Středočeského kraje. Nejvýrazněji nezaměstnanost klesla na Příbramsku, a to o nula celá devět procentního bodu. Hodně se snížila také na Kutnohorsku a to z deseti na devět celých dva procenta.

(klt,čtk)