VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nižší daně bude mít jen Kaňk, Sedlec neuspěla

Kutná Hora Návrh snížení daně z nemovitosti z koeficientu 1,4 na 1,0 na Kaňku dostali již podruhé na stůl kutnohorští zastupitelé. Důvodem snížení je fakt, že se vbrzku uzavře kvůli rekonstrukci nadjezd v Malíně a také most u Hlízova. Doprava do Kutné Hory se tak bude od Kolína stáčet právě na Kaňk. Když o snížení jednali zastupitelé poprvé na konci března, celou věc zkomplikoval dodatečný návrh, aby spolu s daní na Kaňku šla dolů i daň v Sedlci, a to ze stávajícího koeficientu 2.0 na 1,4 a materiál byl nakonec odložen. Nyní zastupitelé k závěru došli. Ten ale potěší jen občany Kaňku.

27.5.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Materiál se ke schválení zastupitelům vrátil s tím, že finanční výbor jim doporučil schválit snížení koeficientu pouze na Kaňku. S tímto však nesouhlasil zastupitel Karel Koubský mladší, který na březnovém zasedání předkládal návrh na snížení v Sedlci. „Chápu, že finanční výbor vyjádřil názor. Veškerá doprava, která povede přes Kaňk, ale pojede i přes kruhové objezdy u Sedlece a odřízne místní od zbytku města. A naopak, lidé, kteří jezdí nakupovat do Sedlce ze sídliště Šipší, budou mít komplikovanější cestu. Sedleckým živnostníkům se sníží tržba," argumentoval Koubský.

Zastupitel Radim Fedorovič naopak poukázal na skutečnost, že z nitra Sedlce, Vítězné ulice, se dopravním stočením stane klidová zóna. „Až se zavře malínský nadjezd, část dopravy zmizí. Lidé pojedou buď přes Kaňk, nebo přes Církvici a Vítězná bude stranou. Nebude tam provoz, dojde ke zklidnění Sedlce. Pro místní to bude naopak bonus," poznamenal. Karel Koubský ale odvětil, že nemluvil o zavření malínského nadjezdu, nýbrž o hlízovském mostu, k jehož uzavření by mělo podle dostupných informací dojít dříve. „Až bude uzavřen, bude Vítězná normálně dostupná a v provozu," podotkl.

Vedení města ale toto odmítlo s tím, že zatímco oprava mostu u Hlízova by měla trvat jen několik měsíců, uzavření malínského nadjezdu bude na několik let. Starosta Martin Starý také uvedl, že v tomto případě jde i o dostupnost území. „Na Kaňku, stejně jako v Malíně a Perštejnci a Neškaredících, není žádná občanská vybavenost," řekl. Místostarostka Zuzana Moravčíková navíc připomněla i možný dopad na vztahy mezi lidmi na sídlišti Šipší. „Část sídliště je v katastrálním území Kutná Hora, část je Sedlec. Jak vysvětlíte občanům, že jedni mají vyšší daň a jedni nižší," dodala.

Při debatě zastupitelů se objevil i návrh nesnižovat daň vůbec. Ten dával Jiří Franc. „Rekonstrukce zasáhnou celé město. Je těžké říci, koho nejvíc, mnozí dojíždí do zaměstnání do Kolína. Věnoval bych peníze Kaňku na občanskou vybavenost, ale daně bych nesnižoval," řekl. Jeho návrh ale nebyl odsouhlasen. Navíc se proti němu značně ohradil Milan Krčík s tím, že již teď je situace na Kaňku špatná. „Kaňk je už dnes tak dopravou zatížený, že domy u silnice praskají," zdůraznil.

Nakonec se přešlo k hlasování. V něm dostalo zelenou snížení daně na Kaňku. Z 27 přítomných zastupitelů bylo 19 pro, 1 proti a 7 se hlasování zdrželo. Daň z nemovitosti v Sedlci zůstala stejná.

Autor: Irena Blahníková

27.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hnutí ANO slaví vítězství ve volbách.
110

Ano? Ano. I když všichni říkáme, že ne

Čáslav vyšla doma naprázdno jak bodově, tak střelecky
35

Čáslav vyšla s Velkými Popovicemi bodově i střelecky naprázdno

Stavebním záměrům v blízkosti obcí vystavila místní referenda stopku

Velké Přílepy – Nechceme, nechceme. Shodné odpovědi poskytli svým radnicím obyvatelé dvou obcí v blízkosti metropole, kteří v referendech se závazným výsledkem konaných souběžně s parlamentárními volbami dostali příležitost vyjádřit se k zamýšleným stavebním záměrům. A nezůstalo to bez ohlasu, který ještě může mít dohru.

Kostel v Bohdanči má novou fresku

Bohdaneč /FOTOGALERIE, AUDIO/ - Přičiněním Jana Mičánka dostal kostel v Bohdanči novou tvář. Po podrobném průzkumu specialistů v různých oborech byly objeveny nové skutečnosti týkající se kostela.

Příznivci rybích specialit si měli v Kácově z čeho vybírat

Kácov /FOTOGALERIE/ - Místní členové Petrova cechu pro zájemce připravili rybářské slavnosti na svém rybochovném zařízení v Račíněvsi. Návštěvníci měli na výběr mnoho lahůdek připravených z ryb. Uzený kapr a pstruh, smažené ryby nebo třeba rybí karbanátek. 

Ze svatby spoluhráče zamířili Sršni pro první venkovní výhru

Vlašim /FOTOGALERIE/ - Hokejisté Kutné Hory mají za sebou další kolo v rámci krajské ligy, ve kterém zavítali do Vlašimi. Sobotní den byl pro Sršně úspěšný, když zvítězili vysoko 7:1.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení