Auta byla pořízena z peněz dárcovských výzev, benefičních akcí, Tříkrálové sbírky, grantového programu i projektu dotovaného Evropskou unií.

Tři z nových automobilů poputují do Střediska Na Sioně. Jeden z nich nahradí dosluhující fabii z roku 2002. K pořízení auta směřovaly dárcovské výzvy 'Dáme auto' a mnoho benefičních akcí.

„Abychom vybrali potřebné finanční prostředky, vymysleli jsme spoustu benefičních akci. Například jsme pouštěli kačenky po Vrchlici, zorganizovali benefiční bowlingový turnaj pro firmy Sion Charity cup 2019, vybíralo se při charitativním florbalovém utkání v hale na Klimešce nebo se naléval charitativní adventní svařáček na vánočních trzích na Palackého náměstí a mnohé další,“ uvedla manažerka Střediska Na Sioně Tereza Šedivcová s tím, že celkem se díky štědrým dárcům z řad veřejnosti, místních firem a organizací vybralo 266 100 korun.

Druhá Fabie je uhrazena z jubilejní Tříkrálové sbírky, kde záměrem roku 2020 bylo pořízení osobního auta pro terénní aktivizační službu pro rodiny s dětmi a ranou péči. Přesně podle pravidel rozdělení výtěžku sbírky, tak zůstává 65 procent vykoledovaných prostředků v regionu, kde byly vybrány.

Škodu Octavii se Oblastní charitě v Kutné Hoře podařilo získat díky dubnové výzvě Škoda Auto a jejímu grantovému programu Mobilita pro organizace poskytující terénní sociální služby.

Všechny tři vozy rozšíří počet služebních vozů Střediska Na Sioně. Poradkyně rané péče a aktivizační služby pro rodiny s dětmi tak nebudou muset omezovat nebo odkládat návštěvy dětí v rodinách z důvodu nedostupného auta, jako se dělo doposud.

„Ročně navštívíme více než 120 rodin a najezdíme při tom více než 30 tisíc kilometrů. Každým rokem počet rodin, které potřebují naši pomoc, stoupá. Kapacita služby je již dva roky naplněna,“ řekla vedoucí Střediska Na Sioně Markéta Sieglová a dodala: „Nová auta nám přispějí k navýšení úvazků poradců a rozšíření kapacity služby rané péče o deset rodin na 85 rodin, kterým budeme moci v jednu dobu pomáhat.“

Poslední auto je hrazeno z projektu 'Plujeme do Přístavu' a budou ho využívat pracovníci Centra Přístav, které poskytuje služby sociální rehabilitace, aktivizační programy pro seniory a osoby se zdravotním postižením a sociálně terapeutickou dílnu.

„Služby centra navštěvují lidé, kteří nechtějí sedět doma, ale naopak aktivně žít. Jedná se o osoby se zdravotním postižením, duševním onemocněním a seniory, které podporujeme v jejich samostatnosti a začlenění do společnosti,“ uvedla Markéta Machanová s tím, že nové auto přispěje k vyšší dostupnosti zejména terénních služeb pro seniory z okolí Kutné Hory.

„Auta potřebná pro sociální služby nelze z běžných dotačních prostředků získat, proto se snažíme vyvíjet aktivity, které přispívají k obnově vozového parku charity. To nám napomáhá k udržení a zejména navýšení rozsahu poskytovaných terénních a aktivizačních služeb,“ uvedl ředitel Oblastní charity Kutná Hora Robert Otruba.

Podlě něj to má největší přínos hlavně pro nové klienty, které už není nutné odmítat. „Touto cestou bych rád poděkoval všem dárcům, kteří přispěli jakýmkoliv způsobem k pořízení nových automobilů pro naši charitu,“ doplnil Otruba.