VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nová kniha o Kutné Hoře je na světě, má dvě stě stran a zabývá se architekturou

Kutná Hora – V úterý 9. prosince se v zrekonstruovaných půdních prostorách severního křídla Jezuitské koleje konal křest knihy, nové jedinečné dvousetstránkové publikace o architektuře Kutné Hory. Kniha nese jednoduchý název „Kutná Hora".

11.12.2014 1
SDÍLEJ:

Křest nové Knihy o Kutné Hoře.Foto: Deník/Hana Kratochvílová

Datum nebylo vybráno náhodou. Před devatenácti lety, 9. prosince 1995, totiž bylo město Kutná Hora, respektive její historické centrum a chrám sv. Barbory a katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Sedleci, zapsáno do seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

„Výročí je pro nás významné a znamená to, že celý příští rok se bude toto výročí slavit. Připravili jsme několik výstav i doprovodných akcí. Dnes jsme se tady sešli hlavně proto, že spatřila světlo světa tato krásná publikace, která se rovněž tomuto krásnému výročí věnuje. Město Kutná Hora připravuje také celou řadu rámcových doprovodných programů. Já jsem ráda, že se tady Kutnohoráci sešli v tak hojném počtu a že jsou prostory GASKu takto využívány," uvedla ředitelka Galerie středočeského kraje Jana Šorfová.

Stěžejní část obrazové přílohy knihy tvoří fotografie Jiřího Podrazila. Unikátní jsou i kresby kutnohorského výtvarníka a grafika Jiřího Dostála, které přibližují podobu staveb tak, jak vypadaly v 15. až 18. století. Podkladem pro většinu z nich se stala slavná Willenbergova veduta.

Knihu „Kutná Hora" vydává pražské nakladatelství Foibos Books ve své edici Památky UNESCO. Publikace vychází ve spolupráci s Nadací Kutná Hora – Památka UNESCO a s finanční podporou Ministerstva kultury, města Kutné Hory a Středočeského kraje.

Jako editora knihy si pražské nakladatelství vybralo historika umění, kutnohorského památkáře a vysokoškolského pedagoga Aleše Pospíšila.
„Chci říci to, že jsem přesvědčen, že publikace tohoto druhu Kutné Hoře ještě věnována nebyla. Chtěl jsem ukázat nezaměnitelný obraz města a architekturu vyšperkovanou ostatními druhy výtvarného umění," uvedl kunsthistorik Aleš Pospíšil.

Na knize se ale kromě Aleše Pospíšila, jenž ji editoval a doplnil kapitoly o gotické architektuře a památkové péči, podíleli i další špičkoví odborníci a kolegové z pražské Karlovy Univerzity.

Michaela Ottová se zaměřuje na výtvarné umění středověku, Petr Macek na barokní umění, významné stavby 19. a první poloviny 20. století pro publikaci zpracovala Šárka Koukalová z Národního památkového ústavu v Praze.

„Práce to pro mě byla velmi intenzivní a náročná, na veškeré zkoumání a bádání jsem měla dohromady sto dní. A to jsem byla na rozdíl od kolegů na půdě neprobádané, neboť klasicismus zde nikdy předtím zpracováván nebyl. Srdcovou záležitostí je pro mě místní kino Modrý kříž, to je opravdu nádherná budova," uvedla Koukalová.

Kniha je rozdělena na dvě části. Základní rámec vymezuje historický vývoj lokality, stěžejní částí je ovšem katalog staveb. Čtenář tak může putovat městem od roku 1300 až do současnosti, celkem v dvaašedesáti objektech.

Jako součást oslav dvacátého výročí zápisu na listinu UNESCO je i spuštění nových webových stránek. Na nich lze najít kompletní program plánovaných oslav. Jejich seznam je bohatý a každý si z něj něco jistě vybere.

„První z doprovodných akcí, která nás v příštím roce čeká, bude novoroční ohňostroj. Vidět bude od chrámu sv. Barbory a od Jezuitské koleje," uvedla Lenka Kratochvílová, vedoucí Oddělení kultury Městského úřadu Kutná Hora.

„Kutná Hora se za posledních dvacet let neuvěřitelně zmohla a zkrásněla a může toho hodně nabídnout," řekl na závěr starosta Kutné hory Martin Starý.

Autor: Hana Kratochvílová

11.12.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hnutí ANO slaví vítězství ve volbách.
110

Ano? Ano. I když všichni říkáme, že ne

Čáslav vyšla doma naprázdno jak bodově, tak střelecky
35

Čáslav vyšla s Velkými Popovicemi bodově i střelecky naprázdno

Stavebním záměrům v blízkosti obcí vystavila místní referenda stopku

Velké Přílepy – Nechceme, nechceme. Shodné odpovědi poskytli svým radnicím obyvatelé dvou obcí v blízkosti metropole, kteří v referendech se závazným výsledkem konaných souběžně s parlamentárními volbami dostali příležitost vyjádřit se k zamýšleným stavebním záměrům. A nezůstalo to bez ohlasu, který ještě může mít dohru.

Kostel v Bohdanči má novou fresku

Bohdaneč /FOTOGALERIE, AUDIO/ - Přičiněním Jana Mičánka dostal kostel v Bohdanči novou tvář. Po podrobném průzkumu specialistů v různých oborech byly objeveny nové skutečnosti týkající se kostela.

Příznivci rybích specialit si měli v Kácově z čeho vybírat

Kácov /FOTOGALERIE/ - Místní členové Petrova cechu pro zájemce připravili rybářské slavnosti na svém rybochovném zařízení v Račíněvsi. Návštěvníci měli na výběr mnoho lahůdek připravených z ryb. Uzený kapr a pstruh, smažené ryby nebo třeba rybí karbanátek. 

Ze svatby spoluhráče zamířili Sršni pro první venkovní výhru

Vlašim /FOTOGALERIE/ - Hokejisté Kutné Hory mají za sebou další kolo v rámci krajské ligy, ve kterém zavítali do Vlašimi. Sobotní den byl pro Sršně úspěšný, když zvítězili vysoko 7:1.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení