Jejich dosavadní působení ve středočeském zastupitelstvu totiž s největší pravděpodobností končí. Beneš s Molnárem v nových volbách nekandidují a Povšík skončil na kandidátce až na nevolitelném 36. místě, zjistila ČTK. Při posledních krajských volbách sociální demokraté získali 26 z celkových 65 křesel.

„Nominaci jsem dostal, ale nebyl jsem zařazen na kandidátku v okrese," řekl Molnár ČTK. Naopak Beneš o znovuzvolení neusiloval. „Už jsem starší člověk, takže si také chci odpočinout. Nic jiného v tom není," poznamenal.

Oslovení zástupci ČSSD podotkli, že je věcí každé okresní organizace, jakého kandidáta si vybere. Krajská konference navíc může výběrem okresních funkcionářů ještě zamíchat. To je zřejmě případ Povšíka, který se v nominačním procesu propadl na nevolitelnou pozici. „Každému podle jeho zásluh! Asi ti, kteří tu kandidátku sestavovali, si myslí, že jsem horší než těch 35, kteří se umístili přede mnou," řekl současný náměstek pro dopravu o svém umístění serveru MBnoviny. Média v minulosti spekulovala o vyhrocených vztazích mezi Povšíkem a hejtmanem Davidem Rathem. Povšíkovi údajně vadilo to, v jaké míře Rath prosadil v kraji rušení autobusových spojů. Hejtman tehdy tvrdil, že se svým náměstkem nemá spor, pouze prý za něj musel plnit některé úkoly.

V čele nové kandidátky ČSSD je Rath, následovaný svou náměstkyní pro oblast majetku Zuzanou Moravčíkovou, poslancem a šéfem středočeské ČSSD Richardem Dolejšem a nymburským starostou a krajským náměstkem pro životní prostředí Milošem Peterou. První pětici uzavírá senátor a stínový ministr školství za ČSSD Marcel Chládek, který má v nynější krajské radě na starosti regionální rozvoj a evropskou integraci.

Dolejš byl členem krajského zastupitelstva ještě v době, kdy ČSSD byla v opozici, a v minulých krajských volbách nekandidoval. Vysvětlil to tehdy tím, že se chce více věnovat povinnostem poslance. Nyní se na kandidátku vrátil, a to s vysvětlením, že v minulých letech získal ve sněmovně zkušenosti, které mu souběh funkcí umožní. „Nezvažuji ale to, že bych se ucházel o místo v krajské vládě," dodal.

Moravčíková sice v médiích ke krajským tématům téměř nepromlouvá, zato o ní bylo poslední dobou hodně slyšet v Kutné Hoře, kde jako opoziční zastupitelka bojovala proti uzavření smlouvy s novým dodavatelem tepla. K Rathovi a Dolejšovi se upíná pozornost většinou v souvislosti s jejich působením v dolní komoře, nynější hejtman patří k nejostřejším sněmovním řečníkům. Dolejš zase zastává důležitý post šéfa sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby. V médiích se nedávno vyjadřoval například k aféře kolem odposlechů lobbisty Romana Janouška a bývalého primátora Pavla Béma (ODS).

Petera od posledních krajských voleb získal křeslo nymburského starosty, dříve byl místostarostou. Chládek na sebe upozornil kritikou státních maturit a kroků předchozího ministra školství za VV Josefa Dobeše.

Kromě současných krajských politiků ČSSD se na kandidátce objevili například i šéfové příbramské a kladenské nemocnice Stanislav Holobrada a Kateřina Pancová, Rathův asistent a někdejší mluvčí krajských nemocnic Patrik Tomšů nebo ředitel finančního úřadu v Berouně Pavel Kysela.