Jedna z rozsáhlých rekonstrukcí čeká v budoucnu například náměstí MUDr. Svobody ve Zruči nad Sázavou. Vedení města s těmito stavebními i dalšími úpravami výhledově vážně počítá. „Chtěli bychom náměstí rozšířit, zároveň zvětšit parkovací plochy," sdělil starosta Martin Hujer na posledním zasedání zastupitelstva města.

Jak potvrdil tajemník městského úřadu Ivo Novák, počet parkovacích míst by se měl přibližně zdvojnásobit. „V současnosti probíhají jednání starosty s majiteli pozemků a čekáme na dotaci," dodal tajemník.

Milovníci zeleně se nemusí obávat, že by snad byla zlikvidována. „Lidé zde měli k zeleni trochu výhrady. K likvidaci přijdou stromy, které už jsou příliš staré, jinak necháme vysázet zeleň novou, ale pouze menší, tak do pěti metrů," prozradil dále Ivo Novák.

Kašna už jen dokreslí příjemnou atmosféru náměstí. „Na výstavbu kašny už také vlastníme návrhy. Já osobně jsem ještě navrhoval třeba instalaci slunečních hodin, takže něco takového, co by sledovalo pohyb Slunce by zde také mělo být," prozradil tajemník městského úřadu.

Parkovacích míst 
je dostatek

Zatímco ve Zruči nad Sázavou řeší v rámci rekonstrukce náměstí MUDr. Svobody zvětšení prostoru pro parkování aut, v Uhlířských Janovicích mají problém zcela opačný. Podle slov tajemnice Evy Petráskové mají obyvatelé v Uhlířských Janovicích parkovacích míst dostatek. „Naopak nyní řešíme spíše přesunutí parkovacích míst do jiné oblasti, než je náměstí, kde je jich až moc," řekla tajemnice.

S úpravami Václavského náměstí v Uhlířských Janovicích vedení města do příštího roku nepočítá, a sice také proto, že zde vyvstávají komplikace ohledně vlastnictví pozemků. „Bohužel všechny pozemky nejsou zcela ve vlastnictví města," sdělila dále Eva Petrásková.

Přístupové cesty 
v centru zájmu

Některá města neplánují přímo renovace náměstí, protože ty se uskutečnily v uplynulých letech, ale dbají na zvelebování jejich okolí. Taková situace panuje například v Čáslavi, kde se vedení města zaměřilo především na renovaci přístupových silnic.

„Renovaci některého konkrétního náměstí pro příští rok neplánujeme. Určitě se ale chceme v příštím roce zaměřit na renovaci ulic přilehlých 
k náměstí. S těmi jsme postupně už začali, v příštím roce bychom se chtěli dále věnovat jejich zadláždění," uvedl záměr města starosta Čáslavi Vladimír Strnad.

Dále dodal, že samotné centrální náměstí Jana Žižky z Trocnova bylo rekonstruováno v předchozích letech. Tenkrát zde rozsáhlou opravou prošlo především okolí místní kašny. „Kašna na náměstí byla nově zrekonstruována přibližně před osmi až devíti lety, nainstalovali jsme se nově i sochy, takže tady na náměstí přímo prozatím žádné změny neplánujeme," uzavřel starosta města Vladimír Strnad.

Vyroste na náměstí nová kašna?

Jedna z novinek v budoucnu potěší obyvatele a návštěvníky Kutné Hory, a sice „vodní překvapení" na Palackého náměstí. Právě tam by totiž výhledově měla vyrůst zcela nová kašna.

„Na Palackého náměstí je připraven prostor, kde by v průběhu několika následujících let měla vyrůst kašna. Vše je zde připraveno, je zde zavedena voda, kanalizace, odpad, ale momentálně máme v záměru dokončit jiné, důležitější projekty," vysvětlil k budoucnosti kašny starosta města Ivo Šanc.
Ten dále dodal, že v příštím roce nějaké rozsáhlejší rekonstrukce kutnohorských náměstí neplánují. „V minulých letech jsme většinu z nich zrenovovali, v příštím roce se chceme zaměřit na jiné projekty, jako je například rekonstrukce parku nebo hřbitova," uvedl priority vedení města v oblasti rekonstrukcí pro příští rok starosta Ivo Šanc.