Samotného zahájení výstavy, která potrvá až do 26.listopadu, se kromě zástupců investora, společnosti Nové mlýny, a člena odborné poroty architekta Pavla Nasadila zúčastnili i autoři vítězného návrhu - architekti ze studia Malý Chmel. Možnost představit svou práci ale nedostali. Hosté, kterými byli hlavně lidé bydlící v těsném sousedství plánované stavby, dali svůj postoj k projektu jasně najevo a vernisáž se po chvíli zvrtla v debatu několika aktérů s oběma architekty nad modelem uprostřed sálu.

Je to sídliště, sem to nepatří

„Nás nezajímá soutěž, nás zajímá, co nám tady postavíte, kolik to má bytů a jak se bude řešit parkování,“ zaznělo například. „My všichni co tady jsme tam bydlíme a jsme proti tomu,“ dodal další. Někteří vyjádřili obavy ze zastínění pozemku bytovým domem, jiní zase upozorňovali na nebezpečí poddolování a špatnou dopravní obslužnost lokality. Ovšem nejvíc připomínek sklidil návrh ohledně svého vzhledu. „Je to krásný, ale je to sídliště a sem to nepatří,“ konstatoval jeden z obyvatel ulice.

Z vernisáže výstavy k architektonické soutěži na budoucí podobu Nových mlýnů:

Vernisáž výstavy k architektonické soutěži na budoucí podobu Nových mlýnů v Kutné Hoře | Video: Jana Adamová

Podle starosty Kutné Hory Lukáše Seiferta naráží projekt bytového komplexu se šedesáti byty na řadu věcí, které bude potřeba dořešit. „Nechci se vyjadřovat k architektuře, ale vnímám, že kámen úrazu je v oblasti hmoty, kterou projekt představuje. Bude se dál muset řešit dopravní obslužnost, protože lokalita je komplikovaná,“ řekl v úvodu starosta s tím, že si přístupu investora cení, protože Kutná Hora je v současné době jedním z nejpoptávanějších měst co se týče developerské výstavby. „My jako město tady ale neovlivníme jak bude probíhat samotná stavba a povolovací procesy,“ dodal závěrem.

Ná návrhu se bude dál pracovat, dojde k drobným úpravám

Jednatel společnosti Nové mlýny Vladimír Kropáček řekl, že po jednání s Národním památkovým ústavem dojde v návrhu k drobným úpravám. „Rozhodně bychom nechtěli, aby se to dramaticky měnilo, protože by se rozpadla architektonická koncepce. Dojde k malé úpravě té stávající hmoty,“ nechtěl zatím blíže specifikovat úterní dohodu s památkáři Vladimír Kropáček. Doplnil ještě, že v lokalitě proběhl geologický průzkum a další, ještě detailnější, se chystá.

Rizika spojené se statikou nebo nestabilním podložím odmítl. „Určitě nikdo nebude stavět ve chvíli, kdy by stavba neměla statické a geologické posudky. Zákony jsou v tomto ohledu dost detailní,“ zdůraznil. Na návrhu se podle jeho slov bude dál pracovat, což představuje jednání s příslušnými úřady a získávání potřebných povolení. Teprve poté přijdou na řadu projekční práce pro územní rozhodnutí.

Z průběhu architektonické soutěže k budoucí podobě Nových mlýnů v Kutné Hoře:

Z průběhu architektonické soutěže k budoucí podobě Nových mlýnů v Kutné Hoře | Video: se souhlasem agentury Front

S jednotlivými návrhy i detaily toho vítězného se veřejnost může seznámit až do 26. 11. 2023 v Dačického domě, Komenského náměstí 41, denně od 10:00 do 18:00. Na tuto výstavu je vstup zdarma.