Nervozita, která panovala v posledních prázdninových dnech především na straně vedení škol a učitelů kvůli neustále se měnícím nařízením vlády, jakoby ale první den byla ta tam a vše plynulo ve starých známých kolejích. Snad jedinou změnou oproti loňským letům byly menší rodičovské hloučky postávající před školou.

Většina škol na Kutnohorsku totiž rodiče dopředu vyzývala, aby se v prostranství před školou neshlukovali. Výjimku dostali první školní den rodiče prvňáčků, kteří směli své novopečené školáky dovést až do třídy. Nejinak tomu bylo i na Základní škole Žižkov v Kutné Hoře.

Pro příchozí byly přízemí i všech dalších patrech budovy připraveny stojany s dezinfekcí, které spousta školáků celkem samozřejmě použila. Jinak ale napjatou atmosféru ve škole nepřipomínalo vůbec nic. „Čeká nás spousta práce a než se nadějeme, budeme se s vámi loučit v deváté třídě,“ vítala ve škole malé prvňáčky ředitelka školy Alena Kotrbová. Žádné sáhodlouhé popisování stávajících nařízení kvůli Covidu-19 se tak nekonalo.

Rodiče už v průběhu srpna třídní učitelky upozornily, aby pravidelně sledovali webové stránky školy a kontrolovali své emailové schránky, kam jim budou chodit nejčerstvější informace. „Žádné zvýšené obavy z nákazy nemám, malý se může zrovna tak nakazit v obchodě nebo kdekoliv jinde. Jsem ráda, že z toho tady ve škole nedělají žádné drama,“ prozradila maminka malého Martina, který si právě ve škole odbyl svou premiéru.

Gymnazisté vyrazili v rouškách

Nový školní rok začal v úterý 1. září také gymnazistům z Církevního gymnázia Kutná Hora. Zatímco žáci Základní školy Žižkov mohli do učeben vyrazit bez roušek, studenti kutnohorského gymnázia roušku potřebovali hned první den školního roku. Zahajovali jej totiž tradičně bohoslužbou.

Fotogalerie: Zahájení školního roku 2020/2021 na Církevním gymnáziu v Kutné Hoře

Místo kostela sv. Jakuba, který je kvůli probíhající rekonstrukci uzavřený, se tentokrát sešli v katedrále Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele v Sedlci. Studenty přivítal spirituál školy, páter Pavel Tobek, který mši celebroval spolu s biskupským vikářem pro školství Prokopem Brožem z Královéhradecké diecéze.

„Velkou výhodou mládí je jeho schopnost hledět do budoucnosti s optimismem, nikoliv skleslostí či obavami. Ono to nějak dopadne,“ pronesl v úvodním slově studentům Prokop Brož.