Tyto testy by v budoucnu mohly potvrdit (ale i vyvrátit) případný výskyt arsenu v organismu zdejších občanů. Investor stavby, Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), je ale zajistí pouze 25 obyvatelům Malína, kteří žijí v takzvaném ochranném pásmu, tedy v bezprostřední blízkosti stavby.

O testy má ale zájem daleko více lidí. Na základě toho dokonce vznikla listina, kterou podepsalo kolem 140 zájemců o ně. Ti bydlí převážně v ulicích Novodvorská, K Malínskému mostu, Ledrova a dalších mostu blízkých lokalitách. Přestože mají most „na dohled", nejsou zaneseni v ochranném pásmu.

Čtěte také: Malínský most se uzavře 13. března v 11:30 hodin

Provedení testů u lidí mimo ochranné pásmo je ale spojeno s finančním problémem. Monitoring si vyžádá dva vzorky – jeden před začátkem prací s kontaminovanou zeminou a druhý po skončení. Jeden člověk bude muset zaplatit dohromady 600 korun za testy. ŘSD tyto náklady ale proplatí pouze lidem v ochranném pásmu. Ostatní by si je museli zaplatit sami. Proto kromě monitoringu žádají obyvatelé skrze listinu i o příspěvek na testy.

O problému nyní jednají zástupci města a ŘSD. To potvrdil i místostarosta Kutné Hory Josef Viktora, který se problematikou malínského mostu zabývá. Zároveň ale zdůraznil, že lidem mimo vytyčené pásmo nebezpečí nehrozí, „Jak bylo řečeno již v průběhu malínské debaty, kontaminovaná zemina bude odvážena z Malína v uzavřených kontejnerech bezpečně," připomněl Viktora.

Lidé mimo pásmo ale o monitoring opravdu stojí. Domluvili se již kvůli tomu s ostravskou laboratoří. Vzorky je totiž třeba dopravit do pražské laboratoře, která je následně převeze do Ostravy. Až tam se dělají testy na výskyt arsenu v těle ve větším počtu zkumavek najednou.

Čtěte také: Zelenkova vila může být centrem duševního zdraví