Dotací se chystá využít například Čáslav, která chce navýšit počet městských bytů. Nyní disponuje 270 bytovými jednotkami, z nichž jsou téměř dvě třetiny nájemní, třetinu tvoří domy s pečovatelskou službou a sociální byty. Právě na této oblasti se chystají zapracovat.

„V procesu podání je žádost o dotaci na tvorbu deseti sociálních bytů v domě číslo 288 v Masarykově ulici,“ uvedl mluvčí města Filip Velímský s tím, že s možným rozšířením stávajícího fondu pak město výhledově počítá v rámci dalších etap bytové výstavby v areálu bývalých kasáren Prokopa Holého.

Naopak Kutná Hora se k dotacím týkajícím se sociálních bytů nehlásí. „Po diskuzích jak s odborem správy majetku, tak s odborem sociálních věcí jsme zvážili, že tyto dotace pro nás nejsou výhodné,“ uvedla místostarostka Kutné Hory Silvia Doušová.

Nevýhodné jsou zejména podmínky, a to například dlouhá, pětadvacetiletá udržitelnost bytů. S obyvateli bytů se zde musí pracovat na úrovni sociální služby, a to je velmi zavazující. „Domluvili jsme se, že opravovat budeme z vlastního rozpočtu, abychom si bytovou politiku mohli řídit sami,“ dodala Doušová.

Takto rozpracované jsou například byty na rohu ulice Školní a Benešova. „Pokud by ovšem byly vypsány například dotace pro seniorské bydlení, tak bychom se o ně zajímali,“ uzavřela místostarostka.