Ředitel kutnohorské nemocnice ale současné plošné testování antigenními testy jako příliš účinné nevidí. „Velmi nebezpečná je především falešná negativita, kterou antigenní test může ukázat. Ve skutečnosti ale člověk může být covid pozitivní, ale jako domněle negativní pak půjde navštívit své příbuzné,“ vysvětlil Petr Geřábek s tím, že plošné testování je hlavně další práce pro zdravotnický personál, který už je od podzimu na pokraji sil.

Stejně se vyjádřil i ředitel Oblastní nemocnice Kolín Petr Chudomel. „Zdravotníci jsou potřeba v nemocnicích u nemocných pacientů, ne u výtěrů zdravých lidí. Mělo to být mnohem lépe připraveno. Já tohle plošné testování považuji za vysoce neohleduplné vůči zdravotnickému personálu. Lidé jsou vyčerpaní a nemohou si teď ani vybrat dovolenou,“ řekl Petr Chudomel.

David Rath u soudu. Archivní foto.
Po roce sbaleno: Rathova korupční kauza míří k vrchnímu soudu

S tím, že v nemocnici je stále velký počet ventilovaných pacientů, stejně jako nakažených a zdravotnický personál je potřeba právě u nich. „Jsme i přesto připraveni testovat nad rámec všech pracovních povinností ve všední dny. O víkendech a o svátcích to ale považuji za neohleduplné,“ doplnil ředitel kolínské nemocnice.

Kromě Nemocnice v Kutné Hoře se lidé mohou nechat otestovat také v Čáslavi. Tam ale testování začne až ve čtvrtek 17. prosince. I tam je rezervační systém do Vánoc prakticky obsazen, mezi svátky zbývá několik málo volných míst. Odběrové místo Městská nemocnice Čáslav zřídila v bývalé budově banky Moneta v Masarykově ulici.