Příměstské tábory jsou většinou pořádány místními domy dětí a mládeže, případně i jinými zájmovými organizacemi. V tomto roce byla ale jejich příprava poznamenána velkou nejistotou, pramenící z opatření proti šíření pandemie koronaviru a nejasností ohledně termínů jejich postupného rozvolňování. Jak se s tímto momentem vypořádali například v kutnohorském domě dětí a mládeže?

„My v tomto roce pořádáme jen jeden příměstský tábor, a to pro dívky, které ve školním roce navštěvovaly dívčí kluby tvoření, šití, ručních prací a podobně. Tábor je tedy zaměřený na tyto činnosti,“ konstatoval ředitel DDM Dominik v Kutné Hoře Michal Smrkovský.

Ten také doplnil, že vzhledem k tomu, že od 1. července už nebudou platit žádná výše zmiňovaná opatření, měl by příměstský tábor proběhnout bez omezení tak, jako v předchozích letech. „Samozřejmě všude budou umístěny desinfekce, budeme vše držet za zvýšených hygienických podmínek,“ doplnil Michal Smrkovský. O příměstský tábor byl v Kutné Hoře velký zájem, a tak jsou nyní již všechna místa obsazena.

Zájem o příměstské tábory je i v Čáslavi, kde dům dětí a mládeže pořádá dokonce tři týdny těchto prázdninových aktivit pro děti. Podle jeho ředitelky Ivy Hýblové jsou všechny naplněny prakticky do posledního místa.

„První příměstský tábor začal 29. června, na kterém je 17 dětí, na druhý se přihlásilo 21 zájemců a o třetí mělo zájem 19 dětí. Jde hlavně o dívky, ale máme mezi sebou i chlapce. Jde o děti ve věku od 7 do 13 let,“ prozradila Iva Hýblová a dodala, že ačkoliv nejsou tábory vysloveně tématicky zaměřené, jsou jednotlivé programy provázány například nějakou postavou nebo i zvířetem. První den příměstského tábora v Čáslavi byl věnován kočkám.

Dále jsou v programu například výlety do sklárny v Tasicích, rozhlednu Bohdaneč nebo do Fajn parku. „V pátek čeká děti kovbojský den,“ uzavřela Iva Hýblová informací o bohatém programu. Také pro Čáslav samozřejmě platí dodržování přísných hygienických podmínek.

Jak v Kutné Hoře, tak i v Čáslavi tedy zájem o příměstské tábory neopadl ani v tomto roce, kdy dlouho nebylo jasné, jak a za jakých podmínek budou moci probíhat. Rozvolňování opatření boje proti koronaviru ale nakonec naštěstí umožňují běžné prožití letních prázdnin.