VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O stavbu školy v Rašovicích bojovali občané několik let

Rašovice - Farní obec Rašovice měla již v dávných dobách školu. Kdy byla zřízena a kdy zanikla, však nikdo již dnes nezjistí. V průběhu 19. století pak měly Rašovice školu soukromou, ve které se vyučovalo především v zimních měsících. V létě, kdo dal děti vyučovat, je posílal do nedalekého Sudějova, který je vzdálený přibližně tři kilometry.

22.1.2016
SDÍLEJ:

Budova bývalé školy v RašovicíchFoto: Archiv obce Rašovice

Vysloužilý vojín a rodák z Rašovic Procházka vyučoval tajně v Rašovicích až do roku 1830. Školu si zřídil přímo ve svém domku číslo popisné 20, který vybavil zcela jednoduše. Měl velký kulatý stůl, kolem něho židle a stoličky pro nejmenší. Tímto bylo základní zázemí pro žáky hotové. V roce 1830 ale učitel zemřel a školy, kterou zřídil, se nikdo neujal. Vyučování v těchto letech tak zcela zaniklo a mládež měla chodit do mateřské školy v Sudějově. Občané nesli ztrátu školy těžko.

Děti docházely do školy v Sudějově, kde se učily v dřevěné chalupě. Žáků přibývalo, a tak se roku 1812 chalupa přestavila v novou prostornější, zděnou budovu. Žáků však bylo stále více a více. Roku 1863 musela být škola rozšířena o druhou třídu a k budově se přistavěla přístavba. Ke konci roku 1893 byla najata ve faře jedna světnice. Ještě toho roku se třída otevřela a učilo ve třech třídách. Ani tři třídy však nestačily k vyučování všech dětí a okresní školní rada naléhala stále na místní školní radu, aby postavila novou školní budovu o pěti třídách. Roku 1867 žádali místní o zřízení veřejné školy v Rašovicích, ovšem bez výsledku. Svoji žádost opakovali v letech 1870, 1876 a 1888, vždy však byla zamítnuta.

V červnu roku 1897 se vydal tehdejší starosta obce Josef Bouša společně s Antonínem Hejdukem v průvodu zemského poslance Aloise Kryfa do Prahy k zemské školní radě a zemskému výboru, kde se opět za zřízení školy v Rašovicích přimlouvali. Žádost, která byla několikrát zamítnuta, se nyní dočkala šťastného konce. Za nejlepší prostor bylo stanoveno a schváleno místo na zahradě u domu čísla popisného sedm, které bylo od manželů Josefa a Aloise Boušových koupeno za 348 zlatých. Během zimy byl navezen všechen potřebný materiál a již na jaře roku 1898 se začalo stavět. Plán ke stavbě zhotovil okresní inženýr Jan Zvoník z Uhlířských Janovic. Stavbu provedl nákladem obce rašovické a přiškolených Netušil za 20.600 korun stavitel Josef Masopust ze Žíšova a na kamenickou práci byl najat kameník Šmejkal z Nučic u Černého Kostelce. O nábytek, který sloužil později dětem, se postarali domácí truhláři Josef Procházka a Josef Kraner.

15. května dostoupaly základy budovy do výše přízemních oken a téhož dne se taktéž konalo slavnostní položení základního kamene v pravém rohu průčelí ve výši přízemních oken.

Škola v Rašovicích

V neděli 9. října se slavnostně konalo posvěcení nové budovy a 11. října roku 1898 byla škola otevřena. Hned se začali žáci řádně vyučovat a do školy docházet. V tomto roce bylo celkem zapsaných 126 žáků, kteří byli rozděleni do dvou tříd. Po založení expositury školu v Rašovicích řídil Bedřich Jelínek, řídící učitel ze Sudějovic a učiteli byli stanoveni Karel Vycpálek a Josef Zeis. Řídící učitel roku 1899 zemřel a školu řídil prozatím učitel Karel Vycpálek. V srpnu roku 1900 byl jmenován pro Sudějov řídící učitel Edvard Lanč a spravoval školu v Rašovicích do 1. května roku 1903. V té době byla expositura prohlášena za školu obecnou veřejnou a řídícím učitelem byl jmenován dosavadní učitel Karel Vycpálek, který v rašovické škole působil již od roku 1898. Mezi další učitele patřili například Marie Nebovidská, Jaroslav Černý, Jaroslav Ptáček, Karel Sladký, Václav Kubálek, Bohuslav Jonák, Josef Bárta.

Jak léta v rašovické škole plynula, tak žáků ubývalo. V letech 1932 až 1933 navštěvovalo školu celkem ve dvou třídách 76 žáků. Ve školním roce o pár let později navštěvovalo školu již pouze 45 žáků.

Protože však počet dětí dál klesal, rozhodlo se, že provoz školy bude ukončen. Na základě usnesení rady tehdejšího MNV z 18. srpna 1958 předal odcházející ředitel Karel Siegl zdejší školu a její majetek předsedovi MNV Josefu Brandejskému a tajemníkovi Františku Lahodovi. O předání a převzetí budovy byl sepsán zápis. Po uzavření sloužila budova v osmdesátých letech kancelářím tehdejšího zemědělského družstva Rašovice, které se poté přestěhovalo do Jindic. V přízemí poté vznikl jeden byt a prodejna. Byt se později předělal na hospodu. V dnešní době je budova opravena a využívána. Stavební rekonstrukce proběhly v letech 1987 až 1988. „Máme nahoře kancelář obecního úřadu. Také je tam sál na společenské akce, případně se využívá i na cvičení či ping pong. Dole je restaurace a prodejna smíšeného zboží," řekl starosta Rašovic Zbyšek Šaněk.

Autor: Diana Kovandová

22.1.2016
SDÍLEJ:
Druhý den voleb do poslanecké sněmovny - Chotouň
110

Střední Čechy: Máme celkem 26 poslanců

Hnutí ANO slaví vítězství ve volbách.
110

Ano? Ano. I když všichni říkáme, že ne

Čáslav vyšla s Velkými Popovicemi bodově i střelecky naprázdno

Čáslav /FOTOGALERIE/ - K dalšímu zápasu krajské ligy vyjeli v neděli na domácím ledě hokejisté Čáslavi. Jejich soupeřem byl Slavoj Velké Popovice. Čáslav v utkání několikrát nastřelila tyč, ale kotouč za záda brankáře Lorence nedostala a prohrála 0:4.

Stavebním záměrům v blízkosti obcí vystavila místní referenda stopku

Velké Přílepy – Nechceme, nechceme. Shodné odpovědi poskytli svým radnicím obyvatelé dvou obcí v blízkosti metropole, kteří v referendech se závazným výsledkem konaných souběžně s parlamentárními volbami dostali příležitost vyjádřit se k zamýšleným stavebním záměrům. A nezůstalo to bez ohlasu, který ještě může mít dohru.

Kostel v Bohdanči má novou fresku

Bohdaneč /FOTOGALERIE, AUDIO/ - Přičiněním Jana Mičánka dostal kostel v Bohdanči novou tvář. Po podrobném průzkumu specialistů v různých oborech byly objeveny nové skutečnosti týkající se kostela.

Příznivci rybích specialit si měli v Kácově z čeho vybírat

Kácov /FOTOGALERIE/ - Místní členové Petrova cechu pro zájemce připravili rybářské slavnosti na svém rybochovném zařízení v Račíněvsi. Návštěvníci měli na výběr mnoho lahůdek připravených z ryb. Uzený kapr a pstruh, smažené ryby nebo třeba rybí karbanátek. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení