Letos to bude víc

V loňském roce bylo v Kutné Hoře odebráno celkem čtyřicet dva “řidičáků“. „V letošním roce to je už třicet osm oprávnění. Vypadá to, že letošní rok bude na počet odebraných řidičáků bohatší,“ doplnil Jaromír Ďoubal, vedoucí odboru dopravy Městského úřadu v Kutné Hoře.

Statistiky nezaznamenávají, za jaké přestupky jsou body nejčastěji přidělovány. Nejčastějšími jsou ale standardně překročení rychlosti v obci i mimo obec, telefonování a požívání alkoholu před jízdou.

Ani jsem to nevěděl

„Ani jsem si to neuvědomil, měl jsem alkohol, to je sedm bodů, pak nějakou rychlou jízdu a najednou to bylo dvanáct. Rok jsem čekal a pak šel znovu na zkoušky. To bylo nejhorší, testy jsem dělal dvakrát, je to úplně jiné, než před dvaceti lety,“ komentoval svoje „vybodovaní“ pan Vladimír z Čáslavi.
„Každý řidič, který je bodově potrestán, o svém přestupku ví. Buď ho doprovází bloková pokuta nebo je s ním přestupek projednáván. Není možné, aby o něm nevěděl,“ míní však vedoucí kutnohorského odboru dopravy Jaromír Ďoubal.

Současný bodový systém je v České republice zaveden od roku 2006, trestné body zaznamenává registr řidičů na úřadech v obcích s rozšířenou působností. Jakmile řidič dosáhne dvanácti trestných bodů, pak mu přijde oznámení o tom, že musí řidičské oprávnění odevzdat. Pokud to neudělá, stejně jeho řidičský průkaz ztrácí platnost. Po uplynutí roční doby, může začít usilovat o vydání nového, což znamená, že musí absolvovat normální autoškolu včetně zkoušek.

Od 1. srpna 2011 platí však o trochu mírnější systém. který sice trochu omezuje bodový dopad, ale ten se netýká zdaleka všech přestupků. Alkohol stojí sedm bodů, nemluvě o finanční pokutě. Tolerantnější je sazba za překročení rychlosti v obci o 5 km a mimo obec o deset kilometrů, kde se ukládá jen pokuta bez bodů.

Pokud chce mít řidič jistotu, jaký záznam má v registru a případně, kolik bodů už získal, může se obrátit přímo na příslušný magistrát nebo Czech point.
„Za dvacetikorunový poplatek mu pracovníci sdělí, jaké postihy na své kartě má a kolik případných bodů,“ řekl Jaromír Ďoubal. U Czech pointu zaplatí stokorunu.

Když už se stane, že řidič k nějakým bodům přijde, není nic ztraceno. Když vydrží bez přestupku, body se mu postupně budou po čtyřech ročně zase odečítat.