Například v Čáslavi byl již s předstihem připraven plán sečení, který počítal s osmi postupnými zásahy do travnatých ploch. Hlasy ve městě jsou velmi rozdílné, od požadavků na udržování 'greenu' až po snahu o převedení nízko sečených trávníků na porosty podobné loukám.

V tuto chvíli ale tráva roste takovým tempem, že společnost AVE, která má údržbu ve smlouvě, nasadila vyšší rychlost. Lidé, kteří vykonávají veřejně prospěšné práce, se zabývají hlavně touto činností. Město obecně usiluje o změnu systému péče o travnaté plochy.

Čáslav v tomto roce zavedla také novinku - nabídla občanům možnost posekat a usušit si na městských pozemcích seno na zimu. Zájem ale zatím zaznamenán nebyl.

O nezájmu obyvatel obce o sekání trávy může mluvit také starostka Zbýšova Květa Němcová. I ta potvrzuje, že zatímco v minulosti lidé obecní pozemky sekali právě na krmení domácích zvířat nebo sušení sena na zimu, v posledních letech tento zájem klesl prakticky na nulu. „Obec se tak musí postarat o veškeré zelené plochy,“ konstatovala. Výjimku tvoří Chlum, kde je ale poměrně velký statek s chovem koní, takže se jejich chovatelům hodí každé stéblo trávy.

Dokonce ani v malých obcích, kde lze očekávat malochovy domácích zvířat, se tedy letos lidé o trávu rozhodně neperou. Stejnou informaci potvrdil i starosta Starkoče Jan Jiskra, podle jehož slov není letos o trávu z obecních pozemků prakticky žádný zájem. I tam se tedy o jejich údržbu stará pouze obec.

V Kutné Hoře zajišťují sekání trávy jako tradičně technické služby, městský úřad ale v této souvislosti žádné problémy nezaznamenal. Město se také letos rozhodlo vyčlenit některé plochy pro sekání pouze dvakrát ročně, a to z důvodu zadržování vody v půdě a zvýšení biodiverzity porostu. S tímto krokem jsou podle prvotních ohlasů místní obyvatelé spokojeni.

Po suchých letech, kdy byly se zelenými plochami zcela opačné problémy, se letos prozatím zdá, jakoby si příroda chtěla předchozí roky vynahradit. Ve městech je nezbytné udržovat zeleň v pořádku, a tak mají firmy,které dbají na její úpravu, plné ruce práce. Ostatně ty se neomezují pouze na sekání trávy, ale také na péči o keře, které na mnohých místech vyžadují úpravu, aby nezasahovaly například do chodníku. Rok co rok se tak vedení obcí přesvědčují, že péče o svěřené území není jednoduchá, ani předvídatelná…

Ve Zruči navyšují počet ploch, kde nebudou sekat trávu, aby země nebyla vyprahlá. Vedle toho ale pokračují v novince z loňského roku: na určitých plochách vysévají květnatou louku. Letos jí je přes 2100 metrů čtverečních, vloni to byla polovina.

„Většina lidí to bere pozitivně, ale někteří lidé si stěžují, že tam třeba létají včely,“ uvedl Radek Hampl, vedoucí odboru technických služeb a správy majetku zručského městského úřadu. Vedle toho přestali používat chemii na likvidaci plevele, zbavují se ho mechanicky strojem.