Vysvětlení je jednoduché. Chalupáři a chataři zůstávají stabilně ve svých městských zimovištích. Obcím, pod které rekreačně exponované lokality náleží, to však může být jedno. Příspěvek od státu dostanou vždy stejný. Na svých pár stovek obyvatel přihlášených k trvalému pobytu.

„V rámci daňového přerozdělení dává stát prostředky na trvale hlášené obyvatele. Rataje nad Sázavou mají pět set čtyřicet svých obyvatel, nicméně v letní sezoně mají dva, dva a půl tisíce. Je však potřeba svítit, odklízet, prohrnovat, řezat. V tomto smyslu je to k malým obcím značně nespravedlivé,“ uvedl starosta Ratají nad Sázavou Luboš Kubát.

Řešením je změna financování obcí

Podle slov starosty Zbraslavic Ondřeje Havlovice dostává obec dotace na fungování místního stavebního úřadu právě podle počtu trvale přihlášených obyvatel. „Přitom většina stavebních prací, o kterých úřad rozhoduje, se odehrává právě na rekreačních objektech, chalupách nebo chatách. Ze čtyř stovek chat máme příjem kolem sto dvaceti tisíc korun, ale náklady na údržbu v těchto rekreačních lokalitách jsou kolem půl milionu ročně,“ doplnil zbraslavický starosta.

Jediným řešením by podle většiny oslovených starostů byla zásadní změna způsobu financování obcí, který by zohledňoval právě například počty rekreačních objektů.


Chatařské výbory se občas snaží vypomoci

V některých oblastech se však chataři snaží prostřednictvím svých výborů vyjít obcím alespoň trochu vstříc. V Ratajích podle starosty Luboše Kubáta například při opravě či zpevňování komunikací k chatám hradí obec pouze polovinu. Druhou půlku mezi sebou vyberou právě chataři.

I když například v Kácově podobná forma spolupráce vůbec nefunguje. „Osobně bych uvítal, kdyby tady byly chatové výbory. My bychom třeba dodali materiál a oni svou práci, ale to zde nefunguje,“ povzdechl si starosta Kácova Jaroslav Buchal.

Ačkoliv bývá často zmiňován přínos rekreatů pro podnikání v regionu, i tento argument podle některých bere již za své. „Chatař nakupuje v supermarketu a sem chodí jen pro housky a pro chleba. Ten užitek už obec dávno nemá. A dokonce už chataři nechodí tolik ani na to pivo. Žijí teď tak samotářsky,“ dodal starosta Zbraslavic.

Obce podle starostů potřebují hlavně, aby zde i mladí lidé žili celoročně a zapojovali se do veřejného života.