Své o tom ví starosta Opatovic I Radek Tvrdík. „Měli jsme stavebních parcel, které jsou v tuto chvíli rozebrané. Nenabízeli jsme je, nešlo nám o to udat je rychle, ale především lidem, kteří mají vztah k obci a chtěli tu žít,“ vysvětlil Tvrdík s tím, že se díky tomu prodej parcel táhl čtyři roky. Podobný přístup má i malešovský starosta František Bláha.

„Máme 24 pozemků na zasíťování. Až je budeme podávat, budu trvat na tom, aby skutečně vzniklo 24 nových domů a ne že někdo skoupí tři parcely a postaví jeden dům pro vnoučata,“ řekl Bláha. Podle něj se městys i nadále bude snažit vytvářet další parcely. „Tak, abychom měli děti ve škole a školce a aby tu ti lidé zkrátka žili,“ doplnil Bláha. Některé obce jsou na tom ale mnohem hůře. Stavební parcely nemají, respektive lokality, které jsou určené k zástavbě, jsou v rukou soukromého investora. V Červených Janovicích jsou takové lokality dokonce tři, soukromí investoři ale vlastní pozemky určené k zástavbě také v Chotusicích či Miskovicích.

Většina obcí se ale snaží, aby nové parcely do budoucna měly, a některé z obcí je chtějí nabízet za velmi dobré ceny. „V současné době je 16 kusů rozebráno a na většině jsou již rodinné domy,“ podotkl starosta Vlkanče Stanislav Pavlas. Vzápětí ale dodal, že na podzim příštího roku plánují prodej dalších dvanácti stavebních parcel. „V současné době zde probíhají projektové práce. Přes zimu chceme vybudovat vodovod a kanalizaci. Na jaře pak parcely připojit na elektřinu a plyn a v létě vybudovat komunikaci,“ dodal starosta.

Cena ve Vlkanči byla doposud 200 korun za jeden metr čtvereční plus DPH. „Myslím si, že se cena moc měnit nebude, záleží na zastupitelstvu,“ upřesnil. Podmínkou pro koupi parcely je ve Vlkanči trvalý pobyt v obci a začátek stavby do dvou let, dokončení pak do dalších pěti let. Přínosem pro obec je pak nárůst počtu obyvatel a dětí do základní i mateřské školy.

Podobný plán mají i v Potěhách. „Parcely budou nabízeny v horizontu dvou let,“ řekl starosta Potěh Karel Novotný. Cena zatím není určena, měla by se ale pohybovat maximálně ve výši 400 korun za metr čtvereční. I zde tím chtějí zvýšit počet obyvatel.

Kvůli parcelám v současné době pracují na územním plánu ve Zbýšově. „Obec má v novém územním plánu vyčleněny pozemky pro výstavbu rodinných domů. Podmínky výstavby ani cena nejsou prozatím stanoveny,“ sdělila starostka obce Zbýšov Květa Němcová.

Ve Starkoči vytyčili v novém územním plánu takzvanou rozvojovou plochu, kde bude možné v budoucnu stavět. „Stanovení dalších podmínek včetně ceny bude teprve řešeno. Záměr je, že kdo postaví do přibližně tří let, bude zvýhodněn nějakou slevou ze zaplacené ceny pozemku,“ upřesnil starosta Starkoče Jan Jiskra.

Vstříc by se snažili vyjít i v obci Hraběšín. „Obec nevlastní pozemky pro výstavbu rodinných domů. Případně, že by byl zájemci o stavební parcelu, byl by odkázán dle územního plánu na majitele parcely, na které by bylo možné provést výstavbu rodinného domu,“ sdělil Jiří Malý, starosta Hraběšína.

V Močovicích ukončili prodej obecních parcel v minulém roce. Průměrná cena za metr čtvereční zde činila 220 korun.

Bílé Podolí v budoucnu také nabídne zájemcům parcely. „V současné době připravujeme zasíťování šesti parcel,“ uvedl starosta Bílého Podolí Jiří Desenský.

Zájemci o parcely by byli například v obci Drobovice. Zde se ale bohužel nedaří vyjednat vhodné pozemky.
Čtrnáct nových parcel připravují také v lokalitě na Šibenici ve Zbraslavicích. Tady bude ale cena vyšší, pohybovat by se měla mezi 400 až 500 korunami za metr čtvereční.

Mají obce v současné době k dispozici stavební parcely?
Opatovice I – ne
Křesetice – ne
Bernardov – ne
Zbraslavice – budou
Černíny – ne
Tupadly – ne
Bratčice – ne
Starkoč – v budoucnu budou
Hraběšín – ne, dle dohody s majiteli
Schořov - ne
Krchleby – ne
Močovice – ne
Bílé Podolí – v budoucnu budou
Drobovice – ne, bohužel, lidi by chtěli
Rohozec – ne
Semtěš – v budoucnu budou
Třebonín – ne
Vlkaneč – v současné době parcely rozprodané, další budou na podzim 2018
Potěhy – budou do dvou let
Zbýšov – v budoucnu budou
Chotusice – budou, horizont dva až pět let
Červené Janovice – ne
Malešov – budou do dvou let
Nové Dvory – ne
Suchdol – budou
Miskovice - ne