VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obnova zeleně v Čáslavi se dotkne lesoparku i náměstí

Čáslav - Projekt revitalizace městské zeleně chystá v těchto dnech město Čáslav. V pondělí byl záměr detailně představen veřejnosti. Obnova zeleně by se týkala dvanácti lokalit, sportovního areálu Vodranty, Lesoparku Vodranty, parku na Novém městě u zemědělské školy, parku na Valech, Komenského náměstí, městského hřbitovu, sídliště Žitenická, Třešňovky, Jeníkovské ulice a stromořadí v Tyršově a Filipovské ulici a Náměstí Jana Žižky z Trocnova

16.3.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jiří Kapucián

Zde se jedná zejména o ostření lip, které zahrnuje zdravotní řezy či odstraňování suchých větví. „Lípy na náměstích vždy dost trpí především extrémním klimatem. Náměstí dost vysychá a ani solení v zimě lipám nesvědčí," uvedl projektant Václav Bažant. Otazníkem na náměstí zatím zůstává samotná plocha kolem Žižkovy sochy, kde je zeleň značně nesourodá. Podle projektanta by plocha potřebovala razantní obnovu. „Z vizuálního hlediska by to náměstí prospělo, aby byly tyto nesourodé dřeviny sjednoceny," podotkl Václav Bažant. „V minulém období byly nahrazeny lípy sloupovitými habry, které jsou vizuálně jednoduché. Kdybychom použili stejný prvek a dotáhli ten prostor v nějakém pravidelnějším rastru, tak to určitě náměstí pomůže," dodal.

Zřejmě nejvýraznější obnova zeleně postihne park Na Valech, který je v centru města, a přesto je značně zanedbaný. „Zdejší mladé dřeviny nemusí být samy o sobě nebezpečné. Toto místo však ovlivňuje zejména estetické hledisko, podotkl Václav Bažant. Důvodem je fakt, že lokalita přímo navazuje na historickou část města a vyrůstající zeleň se do jisté míry podepisuje na nejdůležitější obecní siluetě, která je Čáslavanům dobře známa. „Mít podpořenou obecní siluetu je velice důležité i z celkového estetického vnímání celého sídla," doplnil projektant. Ten vidí potenciál ve zdejší vodní ploše. „Pro zatraktivnění by bylo dobré, kdyby tam bylo možné na pár místech na hladinu vyjít, jako to mají například v Třeboni," řekl Václav Bažant.

Další výraznou lokalitou, kterou čeká obnova, je sportovní areál Vodranty a navazující Lesopark Vodranty. Zde se jedná hlavně o ošetření stromů, odstranění nebezpečných dřevin a hlavně v případě lesoparku o celkové zpříjemnění prostředí.

Revitalizace podle zamýšleného projektu čeká i park na Novém městě. Zde je větší množství poměrně dost starších dřevin, hlavně jasanů, které potřebují ošetření. Projekt zároveň řeší i obnovu zdejšího inventáře.

Do projektu jsou navrhnuty i sídlištní lokality. Konkrétně jde o sídliště Žitenická. Tam jsou sice poměrně mladé výsadby, ale jsou ve špatném stavu jak zdravotním, tak estetickém. Podle projektanta by tak bylo potřeba některá místa výrazně upravit a střední část lokace zelení doplnit.

V ostatních lokacích se jedná hlavně o ošetření stávajících dřevin a jejich dílčích úprav z hlediska statiky a estetiky.

Projekt obnovy městské zeleně se chystá již několik let a právě v těchto dnech jeho přípravy vrcholí. V současné době se řeší dokončení nejdetailnější formy projektu pro jednotlivé lokality. Jakmile budou zhotoveny všechny potřebné dokumenty, podá město žádost o dotaci na Státní fond životního prostředí. Výzva by měla být vypsána na jaře. I v případě, že Čáslav dotaci získá, bude muset město zaplatit část nákladů ze svého. Pokud by město dotaci získalo, rozsáhlá úprava zeleně by proběhla v roce 2017. I v opačném případě by město k revitalizaci přistoupilo. Probíhala by však postupně a výsadba zeleně by se rozdělila do několika let.

Autor: Diana Kovandová

16.3.2016
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Krajský úřad Středočeského kraje v Praze.

Debaty o penězích pro nemocnice může kdokoli sledovat i z domova

Fotografie, která se stane symbolem letošních voleb.
DOTYK.CZ
6

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

Střední Čechy: Máme celkem 26 poslanců

Střední Čechy /INFOGRAFIKA/ - ANO ovládlo Středočeský kraj. Do poslanecké sněmovny se probojovalo 9 jejich poslanců.

Ano? Ano. I když všichni říkáme, že ne

Sociální sítě, ulice, hospody i obýváky jsou plné nechápavých komentářů. Jak mohl vyhrát Babiš? Okamura? Piráti? Co jsme to za lidi? Jenže tohle je svět kolem nás. Říká se tomu demokracie.

Čáslav vyšla s Velkými Popovicemi bodově i střelecky naprázdno

Čáslav /FOTOGALERIE/ - K dalšímu zápasu krajské ligy vyjeli v neděli na domácím ledě hokejisté Čáslavi. Jejich soupeřem byl Slavoj Velké Popovice. Čáslav v utkání několikrát nastřelila tyč, ale kotouč za záda brankáře Lorence nedostala a prohrála 0:4.

Stavebním záměrům v blízkosti obcí vystavila místní referenda stopku

Velké Přílepy – Nechceme, nechceme. Shodné odpovědi poskytli svým radnicím obyvatelé dvou obcí v blízkosti metropole, kteří v referendech se závazným výsledkem konaných souběžně s parlamentárními volbami dostali příležitost vyjádřit se k zamýšleným stavebním záměrům. A nezůstalo to bez ohlasu, který ještě může mít dohru.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení