Mnozí si jistě lámou hlavy, proč právě skauti si vzali tuto akci pod patronát. „Pro křesťany je to symbol dobra. A my, skauti, chceme toto dobro také šířit světem, proto jsme tuto myšlenku od křesťanů převzali," vysvětlil vedoucí oddílu kutnohorských skautů Martin Levý.

Pro světlo do svítilen si Kutnohorští mohou tradičně přijít v neděli 23. prosince na Palackého náměstí od čtrnácti hodin.

„Na náměstí bude stát veliké teepee, kde bude hořet oheň. K zahřátí se bude podávat příchozím čaj a nakonec si společně zazpíváme v předvánočním čase koledy," popsal zamýšlený program Levý. Celá akce se tedy ponese v duchu vánoční atmosféry.

Cesta betlémského světla

Betlémské světlo jeli převzít brněnští skauti ke svým rakouským kolegům do Vídně do kostela Altlerchenfeld. Převzetí světla bylo spojeno s ekumenickou bohoslužbou. Od soboty 22. prosince bude světlo rozváženo vlaky do měst po celé České republice. Na webových stránkách si zájemci mohou přesně zjistit, v kolik hodin do jejich místa bydliště betlémské světlo dorazí.

V Kutné Hoře skauti převezmou světlo v sobotu v 8.58 hodin a budou se o něj starat až do neděle, kdy si ho ostatní obyvatelé mohou odnést ve svítilnách s sebou domů. „Pokud by se stalo, že by někdo přišel a zjistil, že si zapomněl svítilnu nebo svíčku, máme několik kalíšků pro odnesení světla k dispozici," upozornil vedoucí skautů. Ani lidé zapomnětliví tedy neodejdou s prázdnou.

O symbolice světla
Pro skauty představuje rozvážení světla šíření dobra. Ne nadarmo jsou proto mottem letošního betlémského světla následující slova: „Bůh viděl, že všechno, co učinil, je velmi dobré …"

Nicméně každý člověk si může v tomto činu naleznout svoji vlastní symboliku.

„Já sám jsem věřící, proto je světlo pro mě symbolem Ježíše Krista, který se v Betlémě narodil. Rád budu tohle světlo šířit dál mezi ostatní lidi, aby zavládlo ve všech domovech a nikde nebyla tma," uvedl ke svým pohnutkám Martin Levý.

Pro světlo si obyvatelé Kutnohorska mohou dále přijít například do Čáslavi, Zruče nad Sázavou a dalších obcí. V místech předávání světla jsou často připraveny pro návštěvníky krátké doprovodné programy. Jejich cílem je navození sváteční atmosféry, šíření onoho dobra v době vánočních svátků.