Jaroslav Tesařík ve svém vystoupení fundovaně pohovořil o historii obce. Následovalo povídání Heleny Prchalové o jezdeckých koních s předváděním ukázek jízdy dětí.

V kostele, který je po rekonstrukci (zbývá jen dodělat venkovní omítky), byla na panelech prezentována historie kostela a jeho oprav.

Na čestínském náměstíčku šermíři předvedli ukázku zbraní a šermu. Po celé odpoledne probíhala soutěž v ochutnávání koláčů, které napekly místní kuchařky. Kvalitu koláčů lidé hodnotili žetonem pro kuchařku, kterou považovali za nejlepší. V podvečer byly kuchařky odměněny drobnými cenami. Pořadí určoval počet žetonů, které každá dostala.

Místní ochotníci zahráli na náměstíčku divadelní představení s názvem Od Česty až k nám. Diváci viděli ve scénkách průřez historií městečka za 700 let. Představení se líbilo a diváci nešetřili potleskem.

Během odpoledne zahrála několik písniček skupina Reflex z Kácova. Celou slavnost hudebně provázela skupina Laura Bohuslava Ryšánka.

V budově obecního úřadu hosté mohli zhlédnout výstavu fotografií na téma historie a současnost. Náměstíčko věnčily řady stánků se suvenýry a dárkovými předměty.

Velmi dobře připravená oslava se líbila, lidé se poučili i pobavili.