„V letošním programu se objeví absolutní novinka v České republice. Jsou to akrobaté na létajících hrazdách," prozradil k programu představení Jiří Berousek mladší. Jedná o brazilské artisty, skupinu tří mužů a dvou žen, kteří během svého vystoupení používají dvě hrazdy, na kterých se houpají a skáčou dvojitá či trojitá salta. Pod nimi je rozprostřena záchranná plachta a na jedné z hrazd je takzvaný chytač, který visí za kolena, artisty chytá za ruce, zhoupne se s nimi a vrací je zpátky na hrazdu. Artisté se pak vracejí na můstek, ze kterého se odrážejí. „Je to opravdu fantastické vystoupení, které v Čechách nebylo od roku 1964," prozradil Berousek mladší. Podle něj se také o tomto artistickém vystoupení říká, že je to královské vystoupení v cirkusovém světě. K vidění ale bude i spousta dalšího, například akrobaté na kolečkových bruslích z Anglie, klaun ze Španělska, nebo akrobatky na šálách. Úplnou novinkou v letošním programu bude také volný výcvik koní, kdy bude v jedné manéži vystupovat dvanáct hřebců, kteří budou úplně „holí", to znamená bez jakýchkoli postrojů. Během představení se také objeví největší exotická drezúra v Evropě, při které vystoupí dvacet pět zvířat. „Jsou to velbloudi dvouhrbí, dromedáři, zebry, bůvoli, jaky, slon či strakatí oslíci, což je poměrně vzácnost, protože jich moc není," doplnil k vystoupení exotické zvěře Berousek mladší.

Představení trvá zhruba dvě a půl hodiny a ve čtvrtek a v pátek začíná v 17.30 hodin. V sobotu Cirkus Berousek odehraje představení ve 14 hodin a v neděli se vystupující předvedou naposledy v 11 hodin. Hned poté začnou balit a vyrazí na štaci směrem na Moravu, kde bude další zastávkou město Olomouc.

Medvědí trojčátka mají vlastní vytápěnou maringotku a hračky

Cirkus Berousek v Kutné Hoře

Cirkusový zvěřinec se rozrostl hned s příchodem nového roku. Přesně 1. ledna se zde totiž narodila trojčata medvíďat.

Pro osazenstvo cirkusu to byl velmi radostný vstup do nového roku. Všichni si nejprve mysleli, že se jedná o dvojčata, potom ale viděli matku medvíďat, jak vstala a pod sebou na břiše měla nakonec medvíďata tři. „Sestra mi to přiběhla říct a já nevěřil. Opakoval jsem, že to není možné," zavzpomínal na krásný okamžik Jiří Berousek mladší.

Dnes je již jasné, že se jedná o dvě medvědí slečny Šanty a Bery a jednoho chlapce Maxe. „Jedná se o druhá trojčata narozená u nás v cirkuse. Předtím se nám pětkrát po sobě narodila dvojčata," prozradil k medvíďatům Jiří Berousek mladší. Roztomilá trojčátka jsou zřejmě posledními potomky své maminky, která už je starší. I proto se v cirkuse rozhodli, že si je nechají.

Medvíďata se od matky odebírají zhruba v pátém týdnu života. Důvodem je, že tou dobou otevírají oči a první, koho musí vidět, je člověk. „Berou nás pak jako rodiče a vytvoří si k nám vazbu," vysvětlil Berousek mladší. Vzájemná vazba prý takto vznikne i do budoucna a medvědi jsou na člověka daleko více fixovaní. Samotné odstavování mláďat od matky probíhá tak, že se matka uspí. „Když jsme je odebírali poprvé, tak medvědice uspaná nebyla a nebylo to úplně dobré. S uspáním je to pro ni o mnoho jednodušší," vysvětlil Berousek mladší.

To vše už mají krásná, dnes již dvouměsíční, trojčátka za sebou a žijí si jako malí králové. Mají speciálně upravenou a dobře vyhřívanou maringotku s hračkami a svými pelíšky. Jsou živena mlékem z lahve, které dostávají každé čtyři hodiny, a to i v noci. Krmena jsou speciálním umělým psím mlékem a nutno říci, že medvíďatům velmi chutná a své lahve se dožadují hlasitým křikem.

Potěšit se pohledem na roztomilá medvíďata budou moci i diváci, a to při představení během přestávky. Příchozí návštěvníci se ale mohou těšit i na jejich větší sourozence, kteří se předvedou přímo v manéži s jedním z nejslavnějších českých cirkusových čísel. Již dospělé medvědí slečny v manéži vystupují na koloběžce, jezdí na kole, chodí po koulích a dělají různé kotrmelce, také chodí po laně, nebo točí obruč po válečku. Zvládnou zkrátka vše, co obvykle dělají lidští artisté.