Takovou informaci můžete dostat od obdivovatelů krásných květů asijských sakur. Pravda je to ale pouze poloviční. Skutečností je, že strom kvetoucí dvoubarevně je nádherný. Pravdivá je také informace o lokalitě. Ale není pravda, že se jedná o botanickou raritu, toto se občas stává.

Sakury bývají totiž většinou roubované na podnož třešně ptačí nebo mahalebky obecné. Jsou pak odolnější vůči suchu a dalším nepříznivým vlivům. Tento zásah je pak lehce rozpoznatelný. Místo roubování totiž „tloustne“ jinou rychlostí u roubu a jinou u podnože.

Tulipány v centru Čáslavi.
Podívejte se: Čáslav je městem tulipánů

Výhony, které vyrůstají pod tímto místem, je třeba odstraňovat. A tady je příčina údajné „botanické rarity“ v čáslavských Vodrantech. Když se výhony pod roubem neodstraní a ty zmohutní, dojde k tomu, že část koruny je vlastně podnož kvetoucí bíle a část koruny je roub sakury kvetoucí růžově.

Sakura ozdobná, latinsky Prunus serrulata, je japonská okrasná třešeň a je známá jako jeden ze symbolů Japonska. Tento japonský národní strom, který dnes už ani nevnímáme jako dovezený druh, u nás nazýváme třešeň japonská, višeň pilovitá, slivoň pilovitá, třešeň okrasná nebo prostě třešeň sakura. Sakury patří do čeledi růžovitých, větvičky s květními pupeny můžeme rychlit jako „barborky“.

Pavlovnie plsnatá v Jetelové ulici v Čáslavi.
FOTO, VIDEO: Jako v rodné Číně. Pavlovnie plsnatá 'zaplavila' nejen Čáslav

V Asii květy sakur symbolizují ženskou krásu, ženskost a hlavně lásku. Kvůli krátké době kvetení jsou sakury symbolem pomíjivosti života. Ukazují, že život je stejně krátký a také krásný jako tyto květy.

A přestože dvoubarevné sakury nejsou až tak neobvyklé, pokochejme se „kouzlem nechtěného“. A zamysleme se na pomíjivosti našich životů!