Reflexní knoflíky, které odrážejí světla aut, řidičům pomohou rozpoznat střed silnice, což může být užitečné za tmy – a obzvláště v mlze. Na svém místě zůstanou, i když tudy projede sypač s pluhem, ujišťuje mluvčí Krajské správy a údržby silnic Středočeského kraje Petra Kučerová.

Rekultivace Loreckého rybníku v Kutné Hoře.
Na bruslení zapomeňte. Po dně vypuštěného Loreckého rybníka se prohání bagr

„Náš zhotovitel firma 3K značky je instaluje přímo do asfaltové vrstvy, ve které vyfrézuje drážku, tu zalije pružnou zálivkou a do ní vsadí knoflík. Poté se okraje knoflíku znovu zalijí, aby ve vozovce dobře držel,“ vysvětlila, jak je zajištěno, že knoflíky nejenom odolají běžnému zařízení provozem, ale nevytrhnou je ani vozy zimní údržby.

Letos krajská správa silnic podle slov Kučerové nechala nainstalovat přes tisíc reflexních knoflíků, loni jich byly téměř dva tisíce. Pokračovat se bude i v příštím roce – zrovna na silnici číslo 126 se s jejich „nasázením“ počítá až po Kutnou Horu. „Tyto bezpečností prvky umisťujeme na nově opravené a frekventované silnice zejména v lokalitách s vyšší nadmořskou výškou, kde se často vyskytují mlhy,“ upřesnila Kučerová.