Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Kutnohorská vlnka 2013

Kutná Hora – Nebyla to vlnka, ale pořádné vlnobití. První závody v plavání handicapovaných dětí a mládeže v Kutné Hoře – Kutnohorská vlnka – vyrazilo okusit asi třicet závodníků. A sobotní dopoledne v kutnohorském bazénu nabídlo výjimečnou sportovní podívanou.

9.2.2013
SDÍLEJ:

Kutnohorská vlnka 2013. 9.2.2013Foto: DENÍK/ Martin Vaněk

Akci uspořádalo občanské sdružení Cesta životem bez bariér, jehož instruktoři provozují plavání s handicapovanými dětmi již šestým rokem. Oficiální závod však letos uspořádalo poprvé.

„Bylo nezbytné získat zkušenosti na závodech organizovaných jinde," poznamenala předsedkyně sdružení Petra Hnátová s tím, že chyběly také potřebné finanční prostředky.

Letos se situace změnila. A stálo to za to. Děti se vrhaly do závodění po hlavě, mnozí doslova. Medaile se rozdělovaly hned v deseti kategoriích. Někteří plavci zvládli trať bez instruktora, jiní potřebovali doprovod a nevyhlašovalo se konečné pořadí.

Plavcům fandili rodiče i jejich parťáci z domovských plaveckých klubů. Závodníci dorazili z Brna, Jihlavy. Českých Budějovic nebo Jindřichova Hradce.
„Na takovýchto akcích se setkávají lidé s podobnými osudy. Jeden od druhého vidí, co vše lze zvládnout," nastínila jeden z cílů konání podobných soutěžních klání jeho organizátorka Petra Hnátová.

Závodní sobotu uzavřel odpolední benefiční koncert v kině Modrý kříž.

Kutnohorské sdružení Cesta životem bez bariér vzniklo na podzim roku 2006. Jeho cílem je odstraňovat bariéry na veřejně přístupných místech a zajistit v Kutné Hoře možnost sportování zdravotně postižených, konkrétně plavání, cyklistiku, atletiku a bocciu.

............................................................................................................................................

Rozhovor s Petrou Hnátovou, předsedkyní občanského sdružení Cesta životem bez bariér

Petra Hnátová: Chtěli jsme dětem zprostředkovat atmosféru závodů

Kutná Hora – Plavání je pro handicapované děti také rehabilitace a závody jim umožní pocítit pravou soutěžní nervozitu a dostat se do společnosti, řekla v rozhovoru pro Kutnohorský deník organizátorka Kutnohorské vlnky Petra Hnátová.

Byl to krásný závod. Mám pocit, že vyhrávali úplně všichni… Jaká je vlastně myšlenka uspořádání podobných sportovních klání?
Určitě vyhráli úplně všichni, nad svým handicapem. Bylo úžasné všechny zúčastněné děti pozorovat. Hlavním důvodem pořádání je zprostředkovat handicapovaným dětem zážitek, umožnit jim zakusit atmosféru závodů, pocítit nervozitu, dostat je z domova do společnosti a to je velmi důležité. Na takovýchto akcích se setkávají lidé s podobnými osudy a jeden od druhého vidí, co vše lze zvládnout.

Proč jste Kutnohorskou vlnku uspořádali až letos?
Bylo nezbytné získat zkušenosti na závodech organizovaných jinde. Také na finanční zajištění závodů je třeba být připraven, není možné dát závodníkům takové startovné, aby pokrylo sto procent nákladů. A v neposlední řadě jsme měli obavy pořádat závody, na kterých se bude pohybovat víc vozíčkářů než na naší výuce, kvůli prostoru okolo bazénu. Když jsme byli na jaře roku 2012 na závodech v Jindřichově Hradci, kde mají okolo bazénu prostoru asi jako v Kutné Hoře, bylo nám jasné, že v uspořádání závodů už nám nebrání nic.

Plavání handicapovaných dětí – skrývá se za samotnou výukou plavání i něco jiného? Co touto aktivitou handicapované děti získávají? Odlišuje se něčím od jiných sportovních aktivit?
Myslím, že plavání je nejen sportovní aktivita, ale pro handicapované děti též rehabilitace. Hlavní rozdíl od ostatních sportovních aktivit je možnost samostatného pohybu, který na suchu mnohdy není možný. Handicapované děti nemají mnoho nabídek volnočasových aktivit a plavání v sobě kloubí příjemné s užitečným.

Jaká je historie plavání handicapovaných dětí v Kutné Hoře? Kolik dětí se ho účastní? Trénují pravidelně? Najdou se i případy, kdy děti skončí, protože je to přestane bavit?
V Kutné Hoře plaveme od září roku 2007, v současné době k nám pravidelně jednou týdně dochází osmnáct dětí s nejrůznějšími handicapy. Mohou si vybrat plaveckou výuku ve středu nebo v pátek, pokud mají zájem, mohou jezdit dvakrát týdně. Celkem nám „rukama" prošlo zatím pětadvacet plavců, většinou končí ze zdravotních důvodů. V některých případech důvod ukončení nevíme a popravdě se o to dál nezajímáme. Naše aktivity jsou nabídkou pro handicapované, a kdo chce, může je využít.

Jak se daří sdružení Cesta životem bez bariér? Plánujete pro letošní rok něco nového, nový projekt?
Letošní rok byly novou aktivitou právě plavecké závody. V květnu uspořádáme podruhé sportovní soustředění a v červenci potřetí integrovaný tábor. Novým projektem v tomto slova smyslu je podpora hiporehabilitace a podnikáme první kroky k odstranění bariérovosti další školy. 

Kutnohorská vlnka 2013. 9.2.2013

V sobotu si zazávodili také instruktoři plavání. Kutnohorská štafeta zvítězila ve složení: (zleva) Barbora Losenická, Vít Koděra, Petra Hnátová a Klára Mundilová. 


Výsledky Kutnohorské vlnky 2013

100 m prsa
1. Martin Císař – SK Vodomílek
2. Věra Závorková – SK APROBA
3. Michal Fiala – SK Vodomílek
25 m volný způsob s asistentem
Ondřej Bělohlávek
Jan Rybář
Marcela Čermáková
Monika Heinishová
Barbora Jiráková
Přenosilová Lucie
(pořadí se nevyhlašuje, všichni SK APROBA)
50 m prsa
1. Jonáš Kešnar – SK Kapři
2. Anna Tlapáková – SK Kapři
3. Eva Linhartová – SK Kapři
50 m volný způsob
vozíčkáři
1. Richard Pucholt – KBB BR
2. Lucie Přenosilová – SK APROBA
3. Ondřej Bělohlávek – SK APROBA
muži
1. Martin Císař – SK Vodomílek
2. Jonáš Kešnar – SK Kapři
3. Arnošt Petráček – České Budějovice
ženy
1. Věra Závorková – SK APROBA
2. Agáta Koupilová – KBB BR
3. Eva Linhartová – SK Kapři
50 m volný způsob s asistentem
Václav Vondrášek
Marcela Čermáková
Jan Kalčák
Jan Rybář
Barbora Jiráková
Daniel Mixa
Tereza Chaloupková
Monika Heinishová
(pořadí se nevyhlašuje, všichni SK APROBA)
100 m volný způsob
1. Martin Císař – SK Vodomílek
2. Jonáš Kešnar – SK Kapři
3. Věra Závorková – SK APROBA
štafeta instruktorů/dobrovoníků 4x25m
1. SK APROBA Kutná Hora
2. SK Kapři Jindřichův Hradec
3. SK Vodomílek Jihlava
50 m znak
1. Císař Martin – SKVodomílek
2. Petráček Arnošt – Č. Budějovice
3. Kešnar Jonáš – SK Kapři

Pozn.: Výsledné časy nebyly přepočítávány na body dle stupně postižení.
Kluby: SK Aproba Kutná Hora, SK Vodomílek Jihlava, SK Kapři Jindřichův Hradec, Kontakt BB Brno

Autor: Martin Vaněk

9.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Předseda sportovní komise města Kutná Hora a trenér florbalového A týmu FBC Kutná Hora Jan Třískala odpovídá na dotazy čtenářů.

ON-LINE: Jan Třískala odpovídá na dotazy čtenářů

Senioři ve Zruči nad Sázavou zasedli ke klávesnicím.
15

OBRAZEM: Senioři ve Zruči nad Sázavou zasedli ke klávesnicím

KRÁTCE: Chystá se další kavárnička

Kutnohorsko - Přinášíme vám přehled kulturních událostí v regionu.

Okresní fotbalové výsledky mládeže: kontumace utkání mladších žáků

Kutnohorsko /FOTOGALERIE/ - Tradiční výsledkový servis mládežnické kopané z uplynulého víkendu. Nechybí ani střelci branek.

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Střední Čechy – Ucházet se o 30tisícové odškodnění má dál šanci někdejší hejtman Středočeského kraje David Rath, který před čtyřmi roky stanul před Krajským soudem v Praze jako jeden z účastníků procesu v kauze údajných korupčních manipulací se stavebními a zdravotnickými zakázkami kraje.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme školáky ze Základní školy Zruč nad Sázavou

Kutnohorsko - Představujeme vám prvňáky ze dvou tříd ze Základní školy Zruč nad Sázavou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení