VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Poznejte kostely na Kutnohorsku 4. díl

Kutnohorsko - Po celé léto v Kutnohorském deníku představujeme kostely, které na okrese zdobí města a obce. Nejprve jsou podle abecedy představeny kostely menších obcí. Na závěr pak přijdou na řadu kostely ve městech a městských částech. Čtvrtý díl začíná Schořovem a končí kostelem ve Svaté Kateřině. 

27.7.2016
SDÍLEJ:

Kostel svatého Václava, Dobřeň u SuchdolaFoto: Deník/Irena Blahníková

Kaple Nanebevzetí Panny Marie, Schořov

 Schořovská sakrální stavba Nanebevzetí Panny Marie je kaplí, někdy ale bývá mylně označována díky své velikosti i netradičnosti za kostel. V přehledu proto nechybí. Původně zde stával farní chrám. Ten byl ale zničen třicetiletou válkou a požáry a nakonec byl v roce 1870 zbořen. Místo něj byla postavena osmiboká sakrální stavba, pod níž je hrobka rodu Pöttingů, kteří byli majitelé Tupadel. Hrobka je postavena ve španělském stylu. Jeden z členů rodu působil ve Španělsku jako velvyslanec a tento styl dobře znal.

Kostel svatého Petra a Pavla, Slavošov

Kostel svatého Petra a Pavla patří ke Slavošovu už od 13. století. Z jeho původního vzhledu se však zachovalo jen málo, neboť stavba prošla mnoha přestavbami. Při opravách v roce 1998 byl odhalen nápis, který odhalil, že poslední větší zásahy do vzhledu kostel zaznamenal o sto let dříve, tedy v roce 1898. Kostel je malý, má nízkou věž, v níž kdysi bývaly tři zvony. Dva byly ukradeny za 1. světové války. Třetí, největší, byl rekvírován za 2. světové války. Nakonec ale roztaven nebyl a vrátil se na své místo.

Kostel svatého Michaela, Soběšín

 Již na první pohled je jasné, že kostel svatého Michaela Archanděla v Soběšíně má základy v románském slohu. Kostelík má typickou půlkruhovou apsidu a na západě hranolovou věž. Kostel byl postaven v polovině 13. století jako součást tvrze hlídající brod na Sázavě. Jde o drobnou, bílou, jednolodní stavbu, která je však velice působivá a z její věže je výhled na sázavské údolí. Uvnitř památky je k vidění zajímavá architektura i středověká freska sv. Kryštofa v nadživotní velikosti na severní stěně lodi.

Kostel svatého Havla, Otryby u Soběšína

Kostel svatého Havla v Otrybech u Soběšína není nijak velký přesto je jeden z nejstarších v regionu. Postavený byl sázavskými mnichy už ve 12. století. Dnes stojí ve středu Otryb, není však přímo na hlavní komunikaci a z části ho zakrývá vysoký strom, proto jej mohou projíždějící snadno zcela minout. Kostel je unikátní i vnitřními prostory, které jsou zajímavě vymalované. S jeho historií je spojeno i jméno kněze Aloise Musila, významného orientalisty a arabisty, který zde působil v posledních letech svého života.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie, Starkoč

Na barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Starkoči není pěkný pohled, není totiž v dobrém stavu. Stojí na kopci na východní straně obce. Byl postaven v 18. století na místě původního gotického kostelíku díky hraběnce Josefe z Thunu, rozené z Oettingen Wallerstein. Kostel je dominantou obce, je vidět z velmi širokého okolí. Značně se na něm ale podepsal čas i přírodní živly. Místní se snaží o jeho opravu. V uplynulých letech dostal novou střechu, ale stále je potřeba hodně peněz na jeho kompletní opravu.

Kostel svaté Anny, Sudějov

Kostel svaté Anny v Sudějově není jen tak obyčejný vesnický kostelík. Byl postaven jako kostel pro poutníky, kteří sem přicházeli ke studánce. Původně byla u studánky malá dřevěná kaplička. Poutníků ale přibývalo a tak byl ve 20. letech 18. století postaven kostel. V roce 1725 byl před dnem svátku sv. Anny vysvěcen a začala pouť, která se koná každoročně. V posledních letech prochází stavba generální opravou. Od roku 2008 patří sudějovský kostel sv. Anny mezi poutní kostely pražské arcidiecéze.

Kostel svaté Markéty, Suchdol

Kostel svaté Markéty Antiochijské v Suchdole stojí na zdejší návsi. Původně byl gotický. V úředních spisech je zmiňován už v polovině 14. století. Gotický vzhled si ale nezachoval. Prošel hned několika barokními úpravami v 18. století a jeho současný vzhled zachycují ve svých popisech až spisy z druhé poloviny 19. století. Poslední změnou byla stavba předsíně, která přibyla před vchod do sakristie umístěna v polovině minulého století. Dnes je suchdolský kostel svaté Markéty chráněn jako kulturní památka.

Kostel svatého Václava, Dobřeň u Suchdola

Původně gotický farní kostel v Dobřeni pochází z poloviny 14. století. První zmínky o něm jsou ve spisech zanesené v souvislosti s vyplácením desátků zdejšímu faráři. Původní gotický kostelík byl v 16. století renesančně přestavěn a v 19. století k němu byla ještě přistavěna hranolovitá zeď, která je jeho nejvýraznější částí. Vnitřek kostela je rozdělený stěnou na dvě části loď a presbytář. Je zde k vidění kazatelna se sloupky a nikami a také tabulový obraz Ukřižování z konce 16. století.

Kostel svatého Bartoloměje, Solopysky u Suchdola

Kostel svatého Bartoloměje v Solopyskách leží ve středu vesnice. Kříží se u něj silnice a tak jej mohou spatřit ti, co jedou směrem na Červený Hrádek, Malenovice i na Rozkoš. Kostel pochází z první poloviny 14. století. V polovině 18. století byl barokně přestavěn. Je jednolodní, vstupuje se do něj předsíní na jižní straně. Před západním průčelím mu dominuje věž a jeho interiéru fresky. Vnitřní zařízení je novorenesanční a pochází z 19. století. Ze staršího vybavení se dochovala rokoková kazatelna.

Kostel Navštívení Panny Marie, Vysoká u Suchdola

Kostel Navštívení Panny Marie stojí na okraji Vysoké. Je postaven v gotickém slohu a svůj vnější vzhled z konce 13. století si více méně zachoval. Jako první příchozím padne do oka kamenná věž, která kontrastuje s hladkou budovou kostela. Uvnitř se na kostelu podepsaly změny slohů. Je tu k vidění dřevěný strop a kruchta 18. století. Oltář pochází z roku 1648, je raně barokní a zdobí ho původní obrazy Navštívení Panny Marie a Nejsvětější Trojice. Kazatelna pak pochází z roku 1700 a je rovněž vytvořena v barokním stylu.

Kostel svatého Mikuláše, Svatý Mikuláš

Kostel zasvěcený sv. Mikuláši stojí v nitru obce Svatý Mikuláš a proto ho mohou ti, co obec projedou pouze po hlavní komunikaci opakovaně míjet. Původně šlo o poutní kostel z přelomu 13 a 14. století. V roce 1639 ho vypálili Švédové a kostelík začal chátrat. Došlo to tak daleko, že v roce 1790 musel být z velké části zbořen. Zbyl pouze presbytář, ke kterému byla v roce 1872 byla přistavěna malá loď. Dnes je kostel jednolodní s dominantním čtvercovým presbytářem a světlou fasádou. Stojí na oploceném prostranství.

Kostel svaté Kateřiny, Svatá Kateřina u Svatého Mikuláše

Kostel zasvěcený sv. Kateřině stojí uprostřed hřbitovu v obci Svatá Kateřina a je ukázkou gotické preciznosti. Postaven byl na přelomu 13. a 14. století. Jde o působivou, zcela hladkou, stavbu, která je jednolodní a které dominuje neobyčejně mohutná věž. I uvnitř je kostel působivý. Ozdobou je oltář s obrazy Zasnoubení sv. Kateřiny a sv. Martina. Ve věži se dochoval zvon z konce 16. století. Zhotovil ho zvonař Tomáš z Kutné Hory. Menší zvon z 18. století, který nesl reliéfy sv. Kateřiny a sv. Antonína, bohužel zmizel.

Autor: Redakce

27.7.2016
SDÍLEJ:
Krajský soud v Praze se v pondělí 23. října vrátil ke korupční kauze kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha.
13

Rath zavalil soud přívalem slov, předseda senátu je prý podjatý

Krajský úřad Středočeského kraje v Praze.

Krize středočeské koalice pokročila, námluvy ANO s ČSSD už nejsou tajné

Hejtmanka lákala pozornost ke středním Čechám. Ve Washingtonu

Střední Čechy – O lokality ve středních Čechách se nyní více zajímají členové týmů americké centrály softwarového gigantu Microsoft.

Debaty o penězích pro nemocnice může kdokoli sledovat i z domova

Střední Čechy – V úterý se sejdou zastupitelé Středočeského kraje. Jednat mají hlavně o plánu investic a o penězích pro krajské nemocnice. Jistě se zmíní i o aktuální krizi krajské koalice – k ráznému řešení však asi nepřistoupí.

DOTYK.CZ

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

/ GALERIE, VIDEO / Tvůrci internetových memů nespí a povolební situaci v Česku pochopitelně nenechali bez povšimnutí. Pozornost si získaly zejména čtyři momenty: vděk Andreje Babiše vyjádřený tvůrci jeho kampaně Marku Prchalovi, prohra Matěje Stropnického v čele Zelených, poměrně vysoký zisk SPD Tomia Okamury - a "nesmrtelný" poslanec Marek Benda.

Střední Čechy: Máme celkem 26 poslanců

Střední Čechy /INFOGRAFIKA/ - ANO ovládlo Středočeský kraj. Do poslanecké sněmovny se probojovalo 9 jejich poslanců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT