Někteří z nich totiž absolvovali základní barmanský kurz se špičkovým lektorem a majitelem vzdělávacího institutu barového umění Bar High Radimem Janouškem.

„Na škole máme tříletý obor kuchař–číšník zakončený závěrečnou zkouškou. Jako nepovinný předmět nabízíme právě barmanský kurz,“ uvedla ředitelka učiliště Irena Andrová.

„Kurz rozšiřuje dovednosti studentů. Ti jsou uvolněni z výuky, kurz si platí z vlastních zdrojů,“ dodala ředitelka školy.

Týden intenzivního studia barmanského umění je zakončen zkouškou, po jejímž zdárném absolutoriu obdrží učni mezinárodně uznávaný certifikát barového institutu. Ten je opravňuje k získání další kvalifikace.

Barový institut Bar High je přitom jediným poskytovatelem barmanského kurzu, který je akreditován ministerstvem školství.

„Studenti se naučí základní zbožíznalectví od základních lihovin přes vermuty a destiláty až po sirupy. Mícháme sto padesát koktejlů s tím, že ke zkoušce musí umět padesát, takzvanou základní barovou padesátku. Studenti se učí rozpoznávat segmenty lihovin, jejich kombinace, receptury, míchání,“ upřesnil obsah kurzu lektor Radim Janoušek.

Jedním z nejdůležitějších předmětů barmanské školy je však profesionální barmanské chování. Učni se podle Janouška seznámí s tím, jak má barman vypadat, vystupovat, jak se má chovat, co obnáší práce za barem a podobně.

Jedním z účastníků čáslavského kurzu byl také Nikolas Lakatoš. Nejraději připravuje takzvaný Old Fashioned koktejl z whisky.

„Chtěl bych pracovat jako barman, není to špatné. Nejvíc mě na kurzu baví, že poznám nové produkty, například alkoholu, které jsem dříve vůbec neznal. A koktejly, to je pro mě něco nového. Chtěl bych v tom dál pokračovat, uplatnit své znalosti a zlepšovat se,“ řekl učeň čáslavského učiliště Nikolas Lakatoš.