A nechyběla ani oblíbená burza všeho možného. Doplnily ji stroje zemědělské i silniční rozmanitého stáří. K dobré náladě všem zahrála dechovka Golčovanka.

„Jako pořadatelé z klubu historických vozidel jsme letos chtěli oslavit i dožínky. Dříve se říkalo za kosou pluh. My jsme na poli ale přece jen ještě nechali trochu obilí i strniště. Datum konání jsme zvolili zajímavé – 18. 8.2018,“ připomněl hlavní organizátor Josef Výborný, jemuž pomáhali kromě známých z Klubu historických vozidel Pucheř také členové rodiny. Manželka zásobovala hosty vlastnoručně vyráběným cukrovím a syn, kterému při tanci na nedávné veselce praskla achilovka, se ujal i se sádrou na noze funkce biletáře.

Při krátkém rozhovoru pro Deník Josef Výborný jedním okem mrknul na dalšího z pořadatelů a jen tak mezi řečí prohodil: „Jéžišmarjá, on na tom stabiláku natáhnul plochý řemen na velkou řemenici, když má být na malé. Já tam musím jít,“ usmál se. Muž, který zamlada také závodil na silničních motocyklech pak ještě připomněl, že se účastníci akce dočkají i ukázky žní za pomoci samovazače. Ten už sám uměl svázat snopy, ale stavění panáků zůstávalo dál na lidech. Pucheřské snopy pak putovaly k vymlácení obilí do stabilákem poháněné dřevěné mlátičky. A nakonec se pak konala i už avizovaná podmítka pole.

A protože na jeho kousku už stálo od rána několik panáků, okomentoval to jeden z přítomných diváků slovy. „Pepa už si samovazač včera určitě vyzkoušel. Ten by nedopustil, aby si dnes, kdyby mu to nešlo, udělal ostudu,“ zasmál se.

Návštěvníci si mohli prohlédnout především traktory, ale také kombajn z NDR značky Fortschritt, mlátičky či stabiláky, což jsou motory pracující na čtyřtaktním principu s těžkým setrvačníkem, známé například jako pohon cirkulárky ve filmu Na samotě u lesa.

Dožínkovou podmítku, jak přiznal Josef Výborný, zorganizoval také proto, že mu není lhostejný způsob, jakým dnes člověk zachází s přírodou.

„Současné hospodaření na polích je pro zemi zkázou. Těžké stroje půdu ušlapou a při dešti se do ní voda nemůže ani pořádně vsáknout a odtéká pryč. I s chemikáliemi, které je na polích ažaž. Například tady za vsí, a potvrdili mi to i místní chalupáři, se pole do dneška už stříkalo nějakými chemickými přípravky celkem sedmkrát! To všechno pak steče do potoků, ale dostává se to samozřejmě i do spodní vody,“ upozornil Josef Výborný, bojovník proti nadměrnému užívání pesticidů, které zemědělci využívají v hojné míře k hubení rostlinných a živočišných škůdců.