Myšlenka uspořádat v Ratajích nad Sázavou v letních měsících fagotovou akademii, vznikla náhodně. „Moji bývalí učitelé z konzervatoře přijeli do našeho rodinného penzionu v Ratajích nad Sázavou. Jim se tu ale tak moc líbilo, že tu chtěli pravidelně pořádat kurzy," řekla ředitelka Letní fagotové akademie v Ratajích nad Sázavou Kateřina Kmínková.

V rámci kurzu zde probíhají až do 23. července individuální hodiny s lektory na fagot, hoboj a jim příbuzné nástroje, kterými jsou anglické rohy či kontrafagoty. „Také se zde hraje na klavír i cembalo, protože tyto nástroje nás doprovází na našem závěrečném koncertě," podotkla ředitelka.

Celkem se zde nachází přes 50 studentů, z nichž se jedná o 33 fagotistů a 19 hobojistů. „Většinou se jedná o české studenty. Máme tu ale také tři studentky z Jižní Koreje, je tu zastoupené i Německo, Španělsko a jedna studentka přijela až z Kalifornie," dodala Kateřina Kmínková. Mezinárodně obsazená akce začala v těžkých dnech, kdy se vlivem událostí ve francouzském Nice opět do popředí dostaly obavy z teroristických útoků. Na pořádání akce se to ale nijak nepodepsalo a všichni zahraniční studenti na akademii dorazili.

Zahraniční zastoupení ale není pouze v řadách studentů. Prestiž akce dokazuje i přítomnost zahraničních lektorů. Na hoboj zde vyučuje Clara Dent Bogányi a spolu s ní i Češi Jana Brožková a Vladislav Borovka. Fagot pak přijeli vyučovat Sergio Azzolini a Bence Bogányi a spolu s nimi i Tomáš Františ, Martin Petrák a Ondřej Roskovec. „Ital Sergio Azzolini je světovou špičkou. Je to takový fagotový bůh," doplnila ředitelka.

Akademie vyvrcholí již v sobotu závěrečným koncertem na ratajském zámku v 17 hodin.