Jedním z iniciátorů petice byl Radek Vavřina, který vysvětlil, proč petice vznikla. „Cesta vedoucí z Borové do Zbraslavic je tak frekventovaná a nebezpečná, že tam je o zdraví chodit a jet na kole," řekl a připomenul i dvě ošklivé dopravní nehody, které se zde staly za poslední tři roky. „Jedna se přihodila s chodcem a druhá s cyklistou. Nebylo to pěkné," dodal.

Podle starosty Havlovice byly právě ony dopravní nehody stavebním kamenem této petice, kterou podepsalo přes sto dvacet lidí. Připomněl rovněž, že nejde o první takovou iniciativu. „Jak jezdím po obcích a schůzích, tak se ke mně již jednou žádost o cyklotrasu dostala. Jednali jsme tehdy se zemědělským družstvem z Červených Janovic. Chtěli zprovoznit cestu, která tam měla být. Nakonec k tomu ale nedošlo," řekl. „Chápu, že lidé chtějí bezpečnější cestu. My budeme se zastupiteli problém řešit," dodal starosta. Vzápětí podotkl, že projekt má několik komplikací.

Zbraslavice Stavba cyklostezky ze Zbraslavic do Borové má několik problémů. Prvním je podle starosty Havlovice obrovské převýšení. „Z Borové do nejvyššího bodu a pak zpět do Zbraslavic je docela kopec. Jde asi o osm set metrů, ale převýšení je velké. Myslím, že cyklostezka nebude oficiálně povolena kvůli tomu," řekl starosta.

Druhým problémem jsou pozemky kolem silnice. Ty sice užívá Agro Polesí, ale jsou v pronájmu asi deseti majitelů. „S těmi nyní budeme jednat, jestli by nám potřebnou část pozemků na cyklostezku byli ochotni prodat," popsal další problém starosta. Třetí komplikace je ale nejzávažnější. Vedení Zbraslavic má naplánovaný obchvat. „Ten by měl na trase cyklostezky vyústit. Uvidíme, jak to dopadne," poznamenal Havlovic s tím, že iniciativu občanů vítá. „Obyvatel Borové a Zbraslavic je dost. Uvidíme ale, jak to vyjde finančně. Vykoupení pozemků nebude za pár tisíc korun. Petice ale byla podle zákona a zastupitelstvo to rozhodně bude řešit," ubezpečil Havlovic.

Pokud vše bude postupovat podle plánu a vyřeší se překážky, bude cyklostezka řešena za rok „V letošním roce to je bez šance, ale pokud vykoupíme pozemky bez průtahů a získáme dotaci, v příštím roce bychom mohli začít s realizací," odhadl starosta. (mpo)