Červenec ještě neskončil a okres už stojí na předních příčkách statistik středočeských záchranářů. Ti jen v průběhu prvního prázdninového měsíce vyjížděli v kraji k bez mála dvěma stovkám alergických reakcí na hmyzí bodnutí. Nejde přitom o žádné banální výjezdy, leckdy jde doslova o život a rozhodují minuty. „V některých případech jde o život ohrožující reakce, jejichž průběh může být velmi překotný, kdy po hmyzím bodnutí dojde k rozvinutí anafylaktického šoku, následnému bezvědomí a zástavě srdeční činnosti,“ uvedla k situaci mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová.

Podle ní při takových typech výjezdů záchranáři podávají pacientům v rámci nezbytné péče kortikoidy, antihistaminika, léky na podporu krevního oběhu nebo adrenalin. Poslední dva preparáty se podávají právě při takzvaném anafylaktickém šoku neboli zhroucení krevního oběhu. Největší úskalí však podle odborníků tkví v tom, že alergickou reakci nejde dopředu předpovědět. „Preventivní vyšetření se neprovádějí, žádný komplexní screening neděláme. Dají se vyšetřit protilátky z krve, ale to se obvykle dělá právě až po nějaké první alergické reakci,“ vysvětlila alergoložka Elena Kolouchová.

Mnozí z pacientů se tak o tom, že jsou na hmyzí bodnutí alergičtí, dozvědí třeba až ve středním věku. Své o tom ví Lenka Prášilová, kterou nepříjemný zážitek potkal při pobytu na chatě. „Byla jsem na chatě s dcerou a vnoučaty. Nikdy předtím jsem žádnou alergickou reakci na nic neměla. Tohle ale byla ale nezapomenutelná zkušenost a všem bych rozhodně doporučila, aby bodnutí hmyzem nepodceňovali a snažili se mu vyhnout,“ řekla hned v úvodu Prášilová.

V inkriminovaný den stála na zápraží před chatou a vychutnávala si ranní cigaretu. „Najednou jsem na zátylku ucítila bodnutí, ale nijak jsem tomu nevěnovala pozornost. Velmi brzy jsem ale pocítila, že není něco v pořádku. Začala mě šíleně svědit hlava, ruce a celé tělo. Pak věci nabraly velmi rychlé obrátky a zbytek už znám spíše z vyprávění dcery. Nebýt její rychlé reakce, tak už tady dneska nejsem,“ vzpomíná Lenka Prášilová.

Podle ní začala hned také rozmazaně vidět a lidé, kteří na ní mluvili, slyšela jakoby z dálky. „Dcera na mě mluvila a já jsem pořád říkala, že je to dobré, ale měla jsem pocit, jako bych se někam vzdalovala. Pamatuji si pak už jen příjezd záchranářů a že mi něco píchali,“ doplnila. Ti ji do žíly píchli právě zmiňovaný adrenalin. „Po něm se mi udělalo neskutečně špatně. Pak už jsme houkačkou jeli do nemocnice, kdy jsem zůstala do druhého dne. Když mě propustili, následovala série nejrůznějších vyšetření. Nakonec jsem vyfasovala jakýsi set pro alergika, který mimo jiné obsahuje takzvané pigáro, které lze po jakémkoliv bodnutí hmyzem aplikovat přímo do stehna. Přiznám se, že v létě bez něj nevyjdu z domu,“ popsala svou současnou situaci Prášilová.

Podle ní je také důležité dávat si v létě pozor na výskyt hmyzu v pití či jídle. „Například plechovku pitím si automaticky přikrývám a než se napiji, tak se do ní podívám. Možná, že jsem od té události trochu hysterická, ale zážitek to byl pro mě skutečně děsivý. Doslova jsem vyklouzla hrobníkovi z lopaty,“ doplnila a zároveň zdůraznila, že skvělá byla práce i záchranářů. A to nejen těch zasahujících přímo v terénu na chatě, ale také těch z dispečinku, kteří mluvili s její dcerou až do příjezdu posádky. „Od dcery vím, že zachovali naprostý klid a přestože ona byla vyděšená, protože jí matka před očima upadala do šoku, dokázali v klidu říct, jak má postupovat. Navíc byli na místě do pěti minut, což bylo podle mě také rozhodující,“ uzavřela své vyprávění Prášilová.

Příznaky alergické reakce a anafylaktického šoku jsou podle záchranářů obvykle následující: Větší otok, červené skvrny po těle, svědění, zhoršená průchodnost dýchacích cest, záchvat podobný astmatickému, opocenost, pokles krevního tlaku, pocit na omdlení, křeče, bezvědomí a někdy i zástava srdeční akce. Proč se čísla alergických reakcí po bodnutí hmyzem různí, nelze ale přesně říci. I když alergoložka jeden odhad má. "Asi jde spíše o náhodu, může to být ale i tím, že nejvíce zasažené okresy jsou vyhlášené jako ráj včelařů," řekla Kolouchová.