Po letech neusednete na poslaneckou lavici. Čekal jste to?

Otázka je jednoduchá, ale odpověď trochu složitější. Už před čtyřmi lety jsem s některými kolegy hledal řešení, protože jsme tušili, že sociální demokracie stojí nad nějakou propastí. Bohužel jsme nebyli vyslyšeni, ale spíš jsme byli odstaveni. A důsledkem toho bylo i moje postavení na kandidátce, kde jsem byl sedmý. I přesto jsme se rozhodli, že se pokusíme o nějakou důvěru občanů. Po volbách jsem nakonec skončil třetí, což znamená, že mě tam „vykroužkovali“ lidé, čehož si samozřejmě nesmírně vážím. Byla to podpora, která byla hlavně doma, to znamená v okrese Kutná Hora a v Čáslavi. Kdyby se sociální demokracie v konečném výsledku nepropadla tak hluboko do té propasti, tak já bych v té sněmovně s třetím místem za normálních okolností byl.

Čím si vysvětlujete, že ten propad sociální demokracie byl tak výrazný?

Sociální demokracie dlouhodobě nedělá politiku s pokorou. Politika je řemeslo a tam je nutné počítat s tím, že občas někteří lidé neuspějí. To, že sociální demokracie dopadla špatně, to není výsledek několika posledních týdnů či měsíců, ale je to výsledek špatné politiky několika posledních let. Ta politika je zpanštělá, je tam špatná komunikace s lidmi. Myslím si, že vedení strany se dlouho nepotkávalo s běžnými občany. Vedení strany je špatné, šedivé a nemá lídry, což dnešní doba v politice vyžaduje. Možná je to z některého pohledu malinko nespravedlivé, protože to účinkování ve vládě věcně vzato zase tak špatné nebylo.

Co bude se sociální demokracií teď?

Teď to záleží na jednotlivých členech, jestli budou chtít vrátit nějakou hrdost značce sociální demokracie. Doufám, že ano, protože strana tady existuje 140 let a ten základní kámen je dost pevný, řekl bych žulový. A to se naši předchůdci pohybovali v mnohem složitějších dobách, mám na mysli tu dobu nesvobody, ať už jde o válku či dobu potom. Cesta je, že se například členové rozhodnou podpořit, aby co nejrychleji odstoupilo současné vedení, bylo zvoleno nové vedení, které bude mít důvěru a bude se snažit tu politiku dělat jinak. Pokud v tomhle najde členská základna sílu, tak to vidím celkem pozitivně. Každá velká prohra může být do budoucna i nějakou výhrou.

Přirovnal byste to k tomu, že podobně ve volbách před čtyřmi lety dopadla ODS a v těch letošních znovu v preferencích výrazně posílila? Může to být i případ ČSSD do budoucna?

Samozřejmě, že se ten příběh trochu podobá, ale přeci jenom ta podobnost není stoprocentní. ODS měla kmotry, sociální demokracie není s korupcí až zas tak spjatá, podobně jako byla tehdy ODS. Ale situace je vážná a mně se zdá, že současné vedení na ni nereaguje aktivně, ale spíše se zpožděním.


Vy jste Čáslavan. Překvapil vás výsledek voleb právě tam, v tradiční „oranžové“ baště sociální demokracie. I tam zvítězilo hnutí ANO.

Trochu mě to překvapilo, na druhou stranu my jsme v Čáslavi měli dvojnásobek výsledků, než byl celorepublikový průměr. Takže si myslím, že sociální demokracie v Čáslavi pořád důvěru má. Myslím, že ji mají hlavně lidé, kteří stranu zastupují v komunální politice ve městě, protože ti jsou respektovaní.

Celorepublikový výsledek tedy podle vás komunální volby v roce 2018 neovlivní?

Je to komplikované v tom, že máte celostátní nějakou základnu, nějaké preference, voliči nějak vnímají konkrétní stranu nebo hnutí. A pak když máte lidi, kteří jsou respektovaní a mají nějaký kredit na té komunální kandidátce, tak je samozřejmě přidáváte k tomu základu, který je ale pořád celostátní. Když máte slabé lidi, tak z toho základu ubíráte. Pak je tam ale vlastně matematický vzorec, podle kterého se počítají ty hlasy a když někdo dá hlas celé straně, tak všichni ti komunální kandidáti mají jeden preferenční hlas. A když ta strana na tom není celostátně dobře, tak se to těma kroužkama, průřezem, tak úplně rovnat nedá. Je to samozřejmě na zamyšlenou a my se budeme snažit, aby ten tým do komunálních voleb byl co nejlepší.

Pokud se vrátíme k vaší kariéře poslance, jak dlouho vy jste vlastně v poslanecké sněmovně strávil?

Málo se to ví, ale já jsem tam měl přestávku, která trvala asi dva roky, kdy jsem nebyl poslancem, protože jsem byl ministrem a vzdal jsem se dobrovolně poslaneckého mandátu. Takže když odečtu ty dva roky, tak je to asi sedmnáct let.

Jaké to je odcházet po tolika letech z vrcholné politiky?

Beru to s úlevou, s pokorou a s krásným pohledem do budoucna, protože nemusím být zatížen spoustou věcí. Konečně budu soukromá osoba.

Čemu se teď budete věnovat?

Tak pracovních nabídek je mnohem víc, než jsem čekal, nějaké jsem přijal, o některých dalších uvažuji. Hlavně ale v privátním světě, který nemá e státem vůbec nic společného. Ty výzvy jsou krásné a já se na tu práci moc těším.

Co komunální politika v Čáslavi, budete se věnovat alespoň té? Co třeba post budoucího starosty města?

To ještě nevím, samozřejmě jsou lidé, kteří mi říkají, abych o tom přemýšlel, že by byl rádi, možná se najde i spousta těch, kteří si myslí něco jiného. Já si myslím, že tým, který tam v současné době máme, je výborný, že je tam dost lidí, kteří mají vysoký kredit. Jestli bych ale něco udělal, tak bych se ten tým snažil posílit o mladou generaci a snažil bych se o nějakou otevřenější komunikaci. Starostou by měl být ten, kdo má největší počet hlasů ve městě, kdo je zkrátka občany k této funkci těmi volbami pozván. Já si to musím rozmyslet.

Může sociální demokracii poškodit i situace kolem Vítězslava Málka, který rezignoval na post čáslavského místostarosty?

Já jsem pozitivní člověk a snažím se spíš lidi dávat dohromady a stavět mosty, než vyhazovat něco do povětří. Tady se určitě stalo něco, co já přesně nevím, ale je tam nějaká osobní animozita, což mě netěší. A už vůbec mě netěší, že jsou to lidé z jedné kandidátky. To nás samozřejmě nějakým způsobem poškodit může. Hlavně se mi nezdá, ž v tom sporu je o Čáslav, spíše se soupeří, kdo má větší moc.

Může se do budoucna stát, že byste ještě do poslanecké sněmovny kandidoval?

To se stát nemůže, to už je pro mě uzavřená věc.

Vzpomenete si na nějakou humornou „poslaneckou“ historku?

Humorných je strašně moc, zvenku to vypadá, že ne, ale ono je to celkem zábavné, Jednou jsme jeli na nějaké stranické zasedání do Ústní nad Labem, já byl ministr, Gross byl ministr, Sobotka byl ministr. Říkali jsme si, že je hloupé, abychom jeli každý zvlášť autem s majákem a s řidičem. Jeli jsme tedy jedním a sešli jsme se na benzínce za Prahou. Někdo řekl: nemáte hlad, kluci? Řekli jsme, jojo, to máme, tak pojďte, dáme si něco v „mekáči“. Tak jsme si tam jídlo objednali a říkáme: Slávku, máš prachy? Nemám. Milane, máš prachy? Nemám. Já taky nemám, řekl Gross. Naštěstí tam byla jeho ochranka, od které jsme si půjčili.

Co kutnohorská ČSSD? Jak vnímáte situaci v ní a odvolání místostarostky Zuzany Moravčíkové?

Já si myslím, že Kutná Hora je už po staletí skutečně příkladem toho, jak se ta komunální politika dělat nemá. Bojuje se o pofidérní moc a o město jde až v druhé řadě. To je škoda, hlavně pro Kutnou Horu, která mohla být jako krásné město už mnohem dál. I v této souvislosti odvolání Zuzky Moravčíkové vnímám jako zástupné, ale samozřejmě to respektuji. Co se týče Zdeňka Hadrovského, (navržen na nového místostarostu) znám ho a to nejenom z politiky. Určitě je to dobré jméno pro město.

Kdo by měl podle vás být novým prezidentem České republiky?

Každý z těch kandidátů má něco, já bych si přál, kdybychom z toho mohli vybrat nějaku univerzální osobnost.

Tak ještě jinak. Měl by to být znovu Miloš Zeman?

Nejsem si jistý, že to jeho zdraví umožní.