Při dvousměnném provozu činí její kapacita patnáct tisíc tun odpadu za rok. Tím se řadí mezi nejmodernější a nejvýkonnější zařízení svého druhu nejen v České republice, ale i ve střední Evropě, sdělila ČTK společnost AVE CZ, jež linku vybudovala.

Celý projekt trval téměř tři roky, samotná stavba šest měsíců. Na výstavbu přispěla Evropská unie, AVE CZ se na nákladech podílela z 60 procent. V regionu dosud podobné zařízení chybělo.

Linka je podle investora vybavena unikátní technologií. Za pomocí jednoho vynášecího a dalších pěti třídicích boxů, které je navíc možné rozdělit na polovinu, dokáže současně třídit až jedenáct komodit.

Kabina třídící linky je plně klimatizována a je vybavena rekuperací, která umožňuje zpětné využívání energie. Příjmový dopravník do lisu snese maximální zatížení v řádech několika tun a samotný lis dokáže vyvinout lisovací tlak osmdesát tun a má kapacitu až čtyři sta devadesát metrů krychlových za hodinu.

Čáslavsko má vysokou hladinu spodní vody, celá stavba proto stojí na mikropilotech, které brání průsakům. Vnitřek haly je vybaven nátěrem zabraňujícím srážení vody a i jímky pro technologii jsou jištěny trojnásobnou hydroizolací.

Podle regionálního ředitele AVE CZ Radka Doležala využijí třídící linku také školy z regionu pro výchovné a vzdělávací účely. Děti totiž poznají, jak se odpad zpracovává.

Autor: ČTK, Martin Vaněk