Pokud zákon projde senátem a podepíše jej prezident, čeká pravidla zimní údržby komunikací v Česku skutečná revoluce. Současný právní stav totiž platí v podstatě již více než sto let. Málokterá revoluce v dějinách, ale proběhla v poklidu a bez odporu. Totéž platí i v tomto případě. Změna totiž významně ovlivní plánování městských a obecních rozpočtů.

Starostové se zlobí, obce čekají výdaje

„Bude to pro nás znamenat o jednoho pracovníka navíc. Jeden náš zaměstnanec prohrnuje silnice a již není v jeho silách udržovat chodníky. Nadšeni z této změny opravdu nejsme,“ uvedl starosta obce Suchdol Jaroslav Prokš.

„Ať nám vláda řekne, jak obcím pomůže. Řadu chodníků prostě obce udržovat nebudou a nechají si vyrobit cedulky, chodník se v zimě neudržuje. Sníží se počet udržovaných chodníků,“ doplnil jeho slova starosta Vrdů Antonín Šindelář s tím, že další prostředky bude muset obec získat. Třeba zvýšením daně z nemovitosti.

V Čáslavi se pokusí dohodnout s občany

A s využitím daně z nemovitostí již kalkuluje také místostarosta Čáslavi Jaromír Strnad. „Pokusíme se v příštím roce s našimi občany dohodnout tak, že tuto službu by za nás vykonávali majitelé domů, s tím, že nezvýšíme daň z nemovitosti. V případě, že by se toto řešení ukázalo jako nereálné, byli bychom nuceni v dalším roce tuto daň zvýšit, a peníze získané tímto způsobem bychom pak použili na úklidy chodníků,“ poznamenal Strnad s tím, že takto bude uklízení chodníků ve své podstatě placené.

Novinka má však i své zastánce

Nicméně novela nevyvolala pouze kritické ohlasy. Starosta Kutné Hory Ivo Šalátek se domnívá, že jde o krok správným směrem. „Nevím, proč by vlastník nemovitosti musel uklízet, či být zodpovědný za stav majetku, který mu nepatří,“ vyjádřil svůj souhlas Šalátek.

Jako jednu z možností, jak tuto údržbu provádět, spatřuje v zaměstnávání lidí, kteří jsou dlouhodobě registrování na úřadu práce. „Myslím, že díky novému zákonu máme možnost využívat dlouhodobě nezaměstnaných lidí. Ti by mohli pracovat pro město dvacet hodin týdně. Podle předběžných informací je jich v současné době na úřadu práce v Kutné Hoře asi sedmdesát,“ upřesnil starosta Kutné Hory.