VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odtahy aut ve městě definitivně končí? Vypadá to, že ano

Kutná Hora - Stejně jako parkování na obou sídlištích ve městě, se již delší dobu řeší problém s odtahováním aut. 

4.9.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/David Taneček

Na mnoho řidičů jak na Šipší, tak na Hloušce čekalo zejména v době zónového čištění ne jedenkrát nemilé překvapení auto nestálo tam, kde jej zaparkovali Kromě toho, že museli řešit nákladný odtah, nezbylo jim zároveň nic jiného, než si sehnat odvoz a vydat se za hranice okresu do třináct kilometrů vzdáleného Chotouchova.

Jak to ale nyní vypadá, těmto nepříjemným situacím je v Kutné Hoře jednou pro vždy konec.

Alespoň tomu nasvědčuje usnesení městské rady, v němž radní odsouhlasili vypovězení smlouvy odtahové službě Boss, která více jak deset let auta z Kutné Hory odtahovala. Potvrdil to i Dobroslav Vepřek z Technického oddělení Městského úřadu Kutná Hora. „Majitel odtahové společnosti nebyl spokojen se skutečností, že město u něj už neobjednává žádné odtahy vozidel. K tomu došlo po rozhodnutí radnice prozatím neprovádět odtahy vozidel během zónových čištění na obou městských sídlištích. Uzavřená smlouva tak dle jeho názoru ztratila svůj význam,“ řekl Vepřek.

Tento postup ostatně už na jaře naznačil starosta Kutné Hory Martin Starý. „Řešíme variantu, že by nepozorní řidiči dostávali jen pokutu, nebo by se auta odtahovala tam a pak znovu vracela zpátky,“ řekl Starý.

Nejde však jen o vstřícnost vůči občanům, ale také o novelizaci zákona, podle nějž je vlastník komunikace povinen auto vrátit na místo, odkud bylo ve veřejném zájmu, tedy například čištění silnice, odstraněno.

I proto původní odtahovou službu, jíž smlouva skončí k poslednímu říjnu, žádná jiná „odtahovka“ nenahradí. „Rada města přijetím výpovědi smlouvy v podstatě rozhodla, že od 1. listopadu nebude mít Město Kutná Hora uzavřenou žádnou smlouvu na provoz odtahové služby na území Kutné Hory. Je tomu tak i v okolních městech a na případná odtažení vozidel to nemá žádný vliv,“ vysvětlil Vepřek.

ODTAHOVKA V ZÁLOZE

Zkušenosti například sousední Čáslavi jeho slova potvrzují. „My jsme nikdy špatné parkování, například v době zónového čištění, nemuseli řešit pomocí odtahu aut,“ uvedl starosta Čáslavi Jaromír Strnad. Kutná Hora však přesto bude mít odtahovou službu tak říkajíc v záloze pro případ, že nebude zbytí. „Výsledkem provedeného poptávkového řízení na dodavatele odtahové služby, kdy bylo poptáno více než deset společností z regionu, je pro město nejvýhodnější nabídka odtahové společnosti pana Masopusta z obce Vavřinec u Uhlířských Janovic. U této odtahové společnosti bude město poptávat, vždy jako u prvního dodavatele služby, případné odtažení vozidla na území města,“ doplnil Vepřek k situaci, která od podzimu na území Kutné Hory nastane.

Kutná Hora tak špatně zaparkovaná auta bude řešit primárně buď pokutou, která podle městské policie může dosáhnout až výše dva tisíce korun, nebo odtažením a následným vrácením vozidla na původní místo. To se ale promítne v ceně. Maximální cena za standardní odtah činí částku 1950 korun, za odtah a následné vrácení vozidla na původní místo se bude jednat o částku ve výši 2600 korun.

MÍSTO URČÍ I POLICIE

Tak či tak, do Chotouchova už se odtahovat nebude a v případě nutnosti místo odtahu určí strážník městské policie nebo zástupce vlastníka komunikace. „Strážníkům i zástupcům města bude tímto krokem umožněno využít i dalších případných odtahových služeb, nebude-li odtahová služba pana Masopusta například schopna provést požadovaný odtah,“ poznamenal Vepřek.

Až podzim ukáže, jak bude nový systém účinný a jak řidiči budou nadále respektovat zákaz parkování v době zónového čištění. Starosta už ale dříve naznačil, že se v průběhu šesti let, kdy se na kutnohorských sídlištích zónové čištění provádí, řidiči naučili zákaz parkování respektovat a špatně zaparkované auto je spíše výjimkou. 

Novela zákona o pozemních komunikacích vstoupila v platnost na jaře tohoto roku. Podle ní nelze nově auta odtáhnout na odstavné parkoviště a tam po majitelích ještě za každý den vymáhat parkovné. Auta lze odtáhnout, nebo nadzvednout, ale ale jakmile pomine veřejný zájem, čili čištění komunikací, musí se vrátit zpět.

Autor: Hana Kratochvílová

4.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hnutí ANO slaví vítězství ve volbách.
110

Ano? Ano. I když všichni říkáme, že ne

Čáslav vyšla doma naprázdno jak bodově, tak střelecky
35

Čáslav vyšla s Velkými Popovicemi bodově i střelecky naprázdno

Stavebním záměrům v blízkosti obcí vystavila místní referenda stopku

Velké Přílepy – Nechceme, nechceme. Shodné odpovědi poskytli svým radnicím obyvatelé dvou obcí v blízkosti metropole, kteří v referendech se závazným výsledkem konaných souběžně s parlamentárními volbami dostali příležitost vyjádřit se k zamýšleným stavebním záměrům. A nezůstalo to bez ohlasu, který ještě může mít dohru.

Kostel v Bohdanči má novou fresku

Bohdaneč /FOTOGALERIE, AUDIO/ - Přičiněním Jana Mičánka dostal kostel v Bohdanči novou tvář. Po podrobném průzkumu specialistů v různých oborech byly objeveny nové skutečnosti týkající se kostela.

Příznivci rybích specialit si měli v Kácově z čeho vybírat

Kácov /FOTOGALERIE/ - Místní členové Petrova cechu pro zájemce připravili rybářské slavnosti na svém rybochovném zařízení v Račíněvsi. Návštěvníci měli na výběr mnoho lahůdek připravených z ryb. Uzený kapr a pstruh, smažené ryby nebo třeba rybí karbanátek. 

Ze svatby spoluhráče zamířili Sršni pro první venkovní výhru

Vlašim /FOTOGALERIE/ - Hokejisté Kutné Hory mají za sebou další kolo v rámci krajské ligy, ve kterém zavítali do Vlašimi. Sobotní den byl pro Sršně úspěšný, když zvítězili vysoko 7:1.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení