„Pravdou je, že okna, která tam jsou pětadvacet let, nebyla udržována, a některá jsme museli zabezpečit, aby nešla otvírat. Stalo se nám, že u některých oken vyjíždějí skla z rámů, a je nebezpečí, že okno může vypadnout,“ uvedl ředitel školy Miroslav Roudný.

„Odpovídám za provoz a za bezpečnost a zdraví zaměstnanců a dětí. Proto chci, abychom zamezili vypadnutí okna z budovy, které skutečně hrozí,“ apeloval na kutnohorské zastupitele ředitel Roudný.

A politici nakonec schválili přijetí dotace osmnácti milionů korun, která umožní první větší rekonstrukci této školní budovy v její pětadvacetileté historii. Vyjde na téměř padesát milionů korun.

Problémem jsou miliony za energie

Špatný stav oken však není tím jediným technickým problémem, se kterým se podle Roudného jinak velkoryse postavená škola potýká. „Budova je energeticky nesmírně náročná. Ta náročnost se zvyšuje technickými nedostatky, které po řadu let se stále zhoršují. Za rok 2009 nám stouply platby za energie asi o šest set tisíc korun,“ dodal Roudný s tím, že na opravy mělo dojít již před lety.

„Je to opravdový pomník socialismu,“ konstatoval ředitel školy. Pětadvacet let starý vzdělávací ústav je totiž v horším stavu a energeticky mnohem nákladnější než jiné, více než stoleté školní budovy.

„Kdyby škola byla postavena pořádně, tak bychom tam do dneška nemuseli dávat vůbec nic,“ poznamenal místostarosta Kutné Hory Václav Vančura s tím, že za zimní sezonu spolyká vytápění Palachovky více peněz než zbylé kutnohorské základky dohromady.

A proč město do rekonstrukce sídlištní školy neinvestovalo již dříve? Podle Václava Vančury radnice čekala na vypsání příslušných dotací. „Tři roky čekáme na vhodnou dotaci. Nehledě na to, že už jsme se dvakrát přihlásili a dvakrát jsme ji nedostali. Je to v podstatě na třetí pokus,“ dodal Vančura. Investovalo se prý pouze do běžných oprav a zajištění bezbariérovosti. Celková rekonstrukce školu čeká až nyní. A bude rozvržena do tří let.

Elektrárnu postaví zřejmě již letos

Na její střeše navíc vyroste sluneční elektrárna. „Máme nyní obrovskou šanci tuto fotovoltaickou elektrárnu postavit. ČEZ totiž povoluje přípojná místa v těch případech, kdy příjemcem zisku je město nebo obec,“ obhajoval investici místostarosta Václav Zimmermann.

„Předpokládají se náklady kolem šestnácti milionů a město to nebude stát ani korunu, protože se sama dokáže okamžitě splácet,“ dodal místostarosta.

Elektrárna by měla zabírat asi polovinu střechy základní školy a vybudována bude zřejmě již v letošním roce.