Ve třídách, které jsou v karanténě, probíhá na žižkovské základní škole nadále výuka. „Výuka u dětí 1. stupně probíhá online, u žáků 2. stupně praktikujeme asynchronní výuku, tedy kombinaci online výuky a samostatné práce prostřednictvím Google Clasroom,“ doplnila Nedvědová.

Čtvrtina až polovina žáků ve třídách aktuálně chybí na Základní škole Kamenná stezka v Kutné Hoře. Situace se podle ředitelky Andrey Melechové Ruthové ale rychle mění. „V uplynulém týdnu jsme měli v karanténě zhruba tři třídy, teď nemáme ani jednu celou. Chybí jednotliví žáci, v karanténě je také několik kolegů a onemocněly nám obě uklízečky,“ popsala situaci ředitelka.

Omikron způsobuje mírnější onemocnění. Oproti deltě se nedostává v takové míře hlouběji do organismu, tedy do plic, ale spíše se „drží“ v horní části dýchacích cest a průduškách. 
PŘEHLEDNĚ: Domácí léčba omikronu? Pomáhají běžné léky i kloktadlo

Při pondělním společném testování prý z celkového počtu žáků chyběla přibližně čtvrtina a ze 187 žáků bylo 10 pozitivních. „Karanténa je ale většinou tak krátká, že distanční výuka neprobíhá online, ale formou zadávání úkolů,“ vysvětlila Melechová Ruthová.

Někde pomohlo ředitelské volno

Dynamicky se situace mění také na Církevním gymnáziu v Kutné Hoře. Začátkem pracovního týdne se formou distanční výuky vzdělávali studenti čtyř tříd, kvůli vyšší nemocnosti zaměstnanců školy je do konce týdne omezen i provoz školního klubu a kanceláře školy.

Ze zahájení školního roku 2020/2021 na Církevním gymnáziu v Kutné Hoře v katedrále Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci.
Církevní gymnázium v Kutné Hoře povede až do výběrového řízení Jiří Vojáček

Doslova krizová byla situace v uplynulém týdnu na Základní škole Jana Palacha v Kutné Hoře. „Měli jsme nepřítomných jednadvacet pedagogických pracovníků. Požádali jsme proto město o vyhlášení ředitelského volna na pátek a pondělí. Díky tomu se podařilo situaci zvládnout a vedení města patří za rychlou reakci velký dík,“ uvedla zástupkyně ředitele školy Nina Bilincová s tím, že provoz ve škole byl obnoven v úterý 25. ledna.

Doma nyní pobývá také pětadvacet procent studentů Gymnázia Jiřího Ortena v Kutné Hoře. „K dnešnímu dni je nemocných pět učitelů, žádná celá třída v karanténě není,“ uvedl ředitel kutnohorského gymnázia Vladislav Slavíček.