Martin Hlavatý přitom ale získal silnou podporu napříč celým zastupitelstvem, podporu mu vyjádřilo celkem 22 zastupitelů. „Čekal jsem, že budu zvolený, ale nečekal jsem tak silnou podporu. Jak jsem řekl už na zasedání, budu prosazovat jen to, co jsem říkal celé tři roky v zastupitelstvu,“ řekl ke svému zvolení od městské rady Martin Hlavatý. Vzápětí byl konkrétnější.

„Jde mi především o údržbu majetku. Je to moje krédo. Majetek je potřeba hlavně dobře spravovat a to zejména ve chvíli, kdy je jasné, že na nový dlouho nebude,“ upřesnil svou představu o působení v radě města. I podle hlasů, které získal, to prozatím vypadá, že shodu v řadě věcí najde i mezi koaličními partnery. „Na spolupráci jsem zvědavý, uvidíme. V některých věcech se naše názory liší, ale v ekonomických otázkách se celkem shodneme,“ uvedl radní Radim Fedorovič (Změna).

S volbou nového radního je pochopitelně více než spokojená opozice. „Situace je opravdu poněkud zvláštní vzhledem k tomu, že v radě města usedne zástupce opozice. Ale pro nás to znamená další krok k transparentnosti a otevřenější komunikaci mezi městem, úřadem, radou a zastupitelstvem,“ uvedl Karel Koubský ml. (Šance) s tím, že prvním krokem bylo odvolání Zuzany Moravčíkové a druhým krokem pak rozhodnutí místostarosty Josefa Viktory o tom, aby zastupitelé, kteří o to požádají, dostávali stejné materiály, které schvalují městští radní.

Podle Koubského ml. je Martin Hlavatý pro opozici zároveň zárukou, že bude mít informace o celkové situaci v radě města. „Klíčové je ale pro nás to, že pan Hlavatý je členem finančního výboru a nyní se bude podílet na sestavování budoucího rozpočtu města. Ten bude vzhledem k současné situaci pro město naprosto zásadní, navíc nás příští rok čekají komunální volby. Sice už je za pět minut dvanáct, ale pořád je ještě nějaký čas sestavit ho lépe,“ doplnil Koubský ml. své vyjádření k tomu, proč považuje Martina Hlavatého za správnou volbu.

Možné další důsledky ale naznačil zástupce jedné z koaličních stran Josef Kraus (Ano). „Pana Hlavatého si velmi vážím a vzhledem k tomu, že to byl na pozici radního jediný kandidát, tak moji podporu samozřejmě měl. Na spolupráci v radě města s ním se těším, potíží se neobávám,“ uvedl radní Kraus.

Volba bude ale podle něj mít dopady na koalici. „Tím, že jsme dovolili, aby se do rady města dostal opoziční zastupitel, koaliční smlouva de facto přestala existovat, byl porušen její princip. To musí nutně mít nějaké důsledky,“ doplnil Kraus s tím, že původně podporu napříč koalicí měla současně navržená kandidátka ČSSD Běla Hejná. Ta se ale potom, co se zastupitelé shodli, že město povede jen starosta s jedním místostarostou, kandidatury vzdala. „To mě velmi mrzelo, protože doktorka Hejná mohla být v radě velkým přínosem. Její rozhodnutí ale respektuji. Kdyby svou kandidaturu nestáhla, volba nového radního mohla dopadnout jinak,“ vysvětlil Kraus.

Po komunálních volbách v roce 2014, ve kterých těsně zvítězila Šance pro Kutnou Horu, koalici nakonec sestavila druhá Kutnohorská změna, hnutí ANO a ČSSD. Koalice tak získala 15 hlasů v sedmadvacetičlenném zastupitelstvu. Jedním z principů koaliční smlouvy byl slib, že zástupci koalice nebudou vyjednávat s jinými kutnohorskými politickými subjekty. Podle mnohých se tak koaliční smlouva po volbě nového radního z řad opozice stala v podstatě jen cárem papíru a zastupitelstvo tak de facto přestalo být rozdělené na opozici a koalici.