Schválení přípravy projektu bylo přitom zcela zásadní pro získání tolik potřebné dotace, na kterou byla Kutná Hora s ohledem na stav ve zdejších mateřinkách horkým kandidátem. Ministerstvo pro místní rozvoj její vypsání avizovalo už loni na podzim. Neschválením příprav se o ni ale nyní město připravilo. V bývalé Organě přitom mohla vzniknout až tři oddělení a chátrající budova nedaleko centra města by zároveň dostala nový život.

Zastupitelům byly ale trnem v oku nedořešené majetkové poměry objektu, neboť městu patří jen část, ta zbývající je ve vlastnictví developerské společnosti Luxury Home –GAMMA s.r.o, která v Benešově ulici nyní staví nové byty. Zastupitelům nestačily ani argumenty, že podmínky převodu do vlastnictví města jsou již domluveny a s projektováním je nutné začít v předstihu tak, aby byl projekt připraven ve chvíli, kdy ministerstvo vypíše dotaci.

„Pro mně je nepřijatelné, že by zastupitelstvo souhlasilo se zahájením projektových prací, které budou stát městskou pokladnu sta tisíce korun, v době, kdy pozemek není města,“ uvedl zastupitel Jan Havlovic (Alternativa pro Vás).

Marné bylo i vysvětlování, že pro dotaci je naprosto klíčové podání žádosti, vše ostatní jde doplňovat a nedořešený převod vyřešit takzvanou smlouvou o smlouvě budoucí. „Obvykle dotační výzvy bývají vyhlašované tak, že k podání žádosti stačí smlouva o smlouvě budoucí a doložení vlastnictví až k samotnému rozhodnutí, což bývá od podání žádosti půl až tři čtvrtě roku. Máme s tím zkušenost, když jsme rekonstruovali budovu z IROPu,“ uvedl zastupitel a zároveň šéf kutnohorské charity Robert Otruba (KDU – ČSL).

Součást předvolební kampaně

Zmařená snaha o vybudování školky se hned následující den po skončení zastupitelstva stala předmětem předvolebního boje. Ačkoliv ani jediný zastupitel opoziční ODS nezvedl pro přípravu projektu ruku, vyrukovala ODS s tiskovou zprávou o selhání města. „Šance jaká je nyní se nebude v příštích letech opakovat. Na jedné straně ve městě rostou stovky nových bytů, na straně druhé nejsou místa ani pro stávající děti. Vedení města selhalo v oblasti řízení. Příprava je nekoordinovaná, záměr v současnosti nerealizovatelný, zastupitelé a veřejnost neinformovaná,“ uvedl lídr ODS do budoucích komunálních voleb Lukáš Seifert.

Na to vzápětí reagoval lídr Pirátů Štěpán Drtina. „Tváří se, jak moc chtějí novou mateřskou školku, přičemž ani jeden z jejich zástupců nepodpořil projektovou přípravu v budově bývalé Organy. A ještě z jejího neschválení viní vedení města. Realita je však prostá. Odpovědnost za toto nesou primárně zastupitelé, kteří pro projekt nezvedli ruku,“ uvedl a jednání městských zastupitelů označil za bizarní.