Schválení přípravy projektu bylo přitom zcela zásadní pro získání tolik potřebné dotace, na kterou byla Kutná Hora s ohledem na stav ve zdejších mateřinkách horkým kandidátem. Ministerstvo pro místní rozvoj její vypsání avizovalo už loni na podzim. Neschválením příprav se o ni ale nyní město připravilo. V bývalé Organě přitom mohla vzniknout až tři oddělení a chátrající budova nedaleko centra města by zároveň dostala nový život.

Zastupitelům byly ale trnem v oku nedořešené majetkové poměry objektu, neboť městu patří jen část, ta zbývající je ve vlastnictví developerské společnosti Luxury Home –GAMMA s.r.o, která v Benešově ulici nyní staví nové byty. Zastupitelům nestačily ani argumenty, že podmínky převodu do vlastnictví města jsou již domluveny a s projektováním je nutné začít v předstihu tak, aby byl projekt připraven ve chvíli, kdy ministerstvo vypíše dotaci.

Ilustrační foto
Jediný dětský lékař ve Zruči nad Sázavou končí. Situace se může opakovat i jinde

„Pro mně je nepřijatelné, že by zastupitelstvo souhlasilo se zahájením projektových prací, které budou stát městskou pokladnu sta tisíce korun, v době, kdy pozemek není města,“ uvedl zastupitel Jan Havlovic (Alternativa pro Vás).

Marné bylo i vysvětlování, že pro dotaci je naprosto klíčové podání žádosti, vše ostatní jde doplňovat a nedořešený převod vyřešit takzvanou smlouvou o smlouvě budoucí. „Obvykle dotační výzvy bývají vyhlašované tak, že k podání žádosti stačí smlouva o smlouvě budoucí a doložení vlastnictví až k samotnému rozhodnutí, což bývá od podání žádosti půl až tři čtvrtě roku. Máme s tím zkušenost, když jsme rekonstruovali budovu z IROPu,“ uvedl zastupitel a zároveň šéf kutnohorské charity Robert Otruba (KDU – ČSL).

Součást předvolební kampaně

Zmařená snaha o vybudování školky se hned následující den po skončení zastupitelstva stala předmětem předvolebního boje. Ačkoliv ani jediný zastupitel opoziční ODS nezvedl pro přípravu projektu ruku, vyrukovala ODS s tiskovou zprávou o selhání města. „Šance jaká je nyní se nebude v příštích letech opakovat. Na jedné straně ve městě rostou stovky nových bytů, na straně druhé nejsou místa ani pro stávající děti. Vedení města selhalo v oblasti řízení. Příprava je nekoordinovaná, záměr v současnosti nerealizovatelný, zastupitelé a veřejnost neinformovaná,“ uvedl lídr ODS do budoucích komunálních voleb Lukáš Seifert.

Karel Schwarzenberg
Směna za 38 milionů. Kutná Hora dala zelenou obchodu s Karlem Schwarzenbergem

Na to vzápětí reagoval lídr Pirátů Štěpán Drtina. „Tváří se, jak moc chtějí novou mateřskou školku, přičemž ani jeden z jejich zástupců nepodpořil projektovou přípravu v budově bývalé Organy. A ještě z jejího neschválení viní vedení města. Realita je však prostá. Odpovědnost za toto nesou primárně zastupitelé, kteří pro projekt nezvedli ruku,“ uvedl a jednání městských zastupitelů označil za bizarní.