Už ráno ale byli hasiči v plné pohotovosti. "Orkán by na Kutnohorsku měl kulminovat krátce po poledne. Ráno začalo silně foukat v Kutné Hoře, tři výjezdy jsem zaznamenali na Uhlířskojanovicku. Na jednotlivých základnách je připraveno tři až pět výjezdových aut, které jsou připraveny zasáhnout," uvedl Ředitel ředitel Územního odboru Kutná Hora před osmou hodinou ráno. K

vůli orkánu také vedení Gymnázia Jiřího Ortena zrušila na pondělí 10. února výuku v plném rozsahu. "Důvodem jsou bezpečnostní opatření na staveništi. Kolem budovy je lešení a nerad bych, aby se stalo nějaké neštěstí, například z důvodu uvolněné podlážky, či jiného stavebního materiálu. Studentům budou obědy odhlášeny," uvedl ředitel školy Vladislav Slavíček.

Zrušena byla také plánovaná schůzka nadačního fondu Eduzměna, která se měla uskutečnit dopoledne v Rytířském sále Vlašského dvora. Její účastníci ale měli problém s dopravou. Základní škola Uhlířské Janovice měla běžnou výuku, na přání rodičů ale zrušila plavecký výcvik, který se odehrává na plaveckém bazénu v Kutné Hoře. Rodiče měli z cestování dětí autobusem obavy.

Jinak byl dopoledne na Kutnohorsku relativní klid. Pár lokalit zůstalo bez elektřiny, kupříkladu Kaňk nebo Zbizuby. "V souvislosti s počasím evidujeme v pondělí 10. února do 12 hodin 14 výjezdů. Šlo většinou o drobné zásahy při odstraňování stromů spadlých přes komunikaci, v Ratajích nad Sázavou šlo o pomoc s utrženou střechou," uvedl po poledni Jiří Pokorný.

To druhá vlna orkánu Sabine už byla na Kutnohorsku o poznání razantnější. Udeřila krátce po 13. hodině, silný vítr byl doprovázen hustým deštěm. Jen zázrakem se obešel bez zranění pád vzrostlého smrku naproti obchodnímu domu Billa v Kutné Hoře. K zemi šel doslova po pár minutách řádění Sabine.

Další pořádný „macek“ šel k zemi jen o dva kilometry dál. Na Kaňku se kousek před autobusovou zastávkou ze země vyvrátil rovněž smrk, nespadl ale do komunikace, nýbrž směrem k zástavbě. I tato událost se obešla bez zranění, na odstranění pracovali zaměstnanci Technických služeb Kutná Hora.

Hasiči vyjížděli k odstraňování drobnějších polomů přes komunikace. „K 17. hodině evidujeme přes 30 výjezdů, zejména v okolí Malešova a Uhlířských Janovic, do odstraňování popadaných stromů se zapojily také dobrovolné jednotky hasičů,“ uvedl Pokorný.

Orkán Sabine řádí i na Kutnohorsku. Uvítáme vaše fotografie z jeho následků. Nabili jste si mobily, jak radil ministr Karel Havlíček? Jak bojujete s výpadkem elektřiny? Posílejte nám své postřehy na e-mailovou adresu: redakce.kutnohorsky@denik.cz.