Mezi nejdůležitější a základní pravidlo bezpochyby patří, aby již pár dnů přes Silvestrem měl každý majitel svého psa na vodítku. „Nikdy nevíte, kdy a kde petarda bouchne a psi se jich opravdu bojí. Potom nemusí poslechnout. Sama mám psy, kteří poslouchají, ale jeden se hrozně petard bojí. Už v této době chodíme pouze na vodítku. Věřím mu, že by mě poslechl, ale mohl by se leknout a potom například vběhnout někam pod auto," řekla doktorka z Veterinární ordinace Animal, Lucia Kucháriková. Také je velice důležité a psům může velice pomoci to, aby je majitelé venčili odpoledne, a k večeru už nechali své čtyřnohé kamarády doma. „Petard potom přibývá a pro psy je to neúnosné," dodala Kucháriková.

Někomu se podaří svého psa uklidnit bez sedativ nebo pomocí prášků, které jsou přírodní bázi. Jiní psi bohužel bez sedativ a jiné „chemie" období Silvestru nepřežijí, jinak by byli ve velkém stresu. Možností je tedy hned několik.

S prášky, které fungují na přírodní bázi, má Lucie Kucháriková z veterinární ordinace Animal v Kutné Hoře dobré zkušenosti. „Prášky na přírodní bázi se však musí dávat přibližně čtyři až pět dní dopředu."

Další variantou jsou chemické prášky. U těch je účinek zaručený. „Ty jsou už na bázi sedativ a anxiolytik," dodává. Tyto prášky tak zcela jistě vyblokují čtyřnohým miláčkům stavy strachu a úzkosti. Tyto prášky stačí dát psům pár hodin před Silvestrem, kdy jsou dělobuchy venku nejsilnější. Je velice důležité, aby přesně zabraly, a psům se dávají přesně podle jejich váhy. Je však velice důležité, aby se pes po nasazení prášků sledoval a nezůstával sám. „Zvíře se musí sledovat a být v teple. Ztrácí totiž schopnost termoregulace. To znamená, že když to dáte psovi, který je venku v boudě, ze které vyjde a usne někde, kde je zima, může prochladnout a poté zemřít," říká Kucháriková.

Prášky na chemické bázi mají tedy téměř stoprocentní účinek, ale je důležité mít zvíře neustále na očích. „Kdyby byly problémy s dýcháním či teplotou, musí se to sledovat," upřesňuje. Ještě existují feromonové obojky, které fungují na přírodní bázi a zvíře uklidní. „Já osobně mám s těmi prášky, které fungují na přírodní bázi, dobrou zkušenost. Akorát je podstatné je podávat psům včas. Alespoň dva až tři dny dopředu, tak to mám vyzkoušené, ovšem každý pes je individualita," dodává Lucie Kucháriková.

Veterinární ordinace Animal má pohotovost, který funguje nonstop. Kdyby tedy nastal nějaký problém, ať už na Silvestra, či na Nový rok, mohou se na ni majitelé zvířat obrátit při jakémkoli problému.