Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Otec se syna už nedočkal, dva dny před jeho návratem zemřel

Čáslav – Píše se rok 1913. Na vojnu rukuje tehdy jednadvacetiletý Jan Kunášek (1893 – 1921), jeden ze čtyř synů Františka Kunáška, žijícího na statku v Čejkovicích.

9.8.2014 1
SDÍLEJ:

Jan Kunášek se stal hned na začátku 1. světové války nezvěstnýmFoto: Blanka Olišarová

O příbězích svého strýce, který se dostal do zajetí do dnešního Uzbekistánu, vyprávěl jeho synovec Jiří Kunášek, emeritní primář chirurgického oddělení v Čáslavi.

„Děda František Kunášek měl čtyři syny, z nichž nejstarší Václav a František odešli před 1. světovou válkou do Spojených států, usadili se ve státě Ohio v Clevelandu. Václav byl truhlářem, František byl instalatér. Během války podporovali naše vojáky v rámci sbírek na české legie," zahájil vyprávění Jiří Kunášek.

František se zapojil do sokolské práce, závodně cvičil a zastával řadu funkcí. Byl vedoucím činovníkem amerického Sokola, a to pro východní část Spojených států, jako je New York, Chicago, Cleveland a další. „Přijížděl s výpravami amerických sokolů na sokolské slety do Prahy po 1. světové válce v letech 1926 a 1932," dodává Jiří Kunášek. Jeho otec Josef Kunášek se nakonec válce přímo na frontě vyhnul. S jeho osudem vás seznámíme v příštím vydání Deníku.

Nezvěstný již po pár měsících bojů

Strýc Jiřího Kunáška v roce 1913 nastupuje základní vojenskou službu, ze které ihned na začátku války v roce 1914 rukuje na ruskou frontu. „Už v říjnu však přišlo dědovi Františku Kunáškovi oznámení, že během bojů se jeho nejmladší syn Jan, řečený Honda, stal nezvěstným. Všichni předpokládali, že zahynul. Děda z toho byl nešťastný, protože Jan byl předurčen k tomu, aby převzal rodinný statek," dodává Jiří Kunášek. Až do konce války o něm nebylo slechu.

Jan Kunášek měl převzít rodinný statek v Čejkovicích

Mezitím se Jan dostává do zajetí do střední Asie, konkrétně do oblasti dnešního Uzbekistánu. „Určitý čas byl u Taškentu, a potom Buchary. Pracoval zde nejdřív jako zajatec v zemědělství, v roce 1917 už jako vozka – izvozčik – u místního doktora," popisuje dále synovec Jiří Kunášek. Zde se nakonec dočká říjnové revoluce, kterou boje v Rusku v rámci 1. světové války končí. „Bolševici doktora zastřelili a Čechům řekli: válka skončila, jste volní," dodává synovec vojáka Jana Kunáška. Zajatí vojáci tak byli postaveni před dvě možnosti: buď zůstat a vstoupit do služeb Rudé armády, jelikož byli všichni zběhlí v zacházení se zbraněmi, nebo se nějakým způsobem pokusit dostat zpět domů- do českých zemí.

Cesta domů? 
Jedině pěšky

„Strýc a pět dalších vojáků se rozhodlo, že půjdou domů. Vraceli se pěšky z města Buchara v Uzbekistánu přes pouště a polopouště Kyzylkum, přes další nížiny mezi Aralským a Kaspickým mořem, až se dostali k ústí řeky Volhy do Astrachaně," uvedl dále čáslavský chirurg. Zde se nechal jeho strýc společně s kolegy najmout jako topič a lodí se dostali do Caricynu, dnešního Volgogradu.

Odtud vedla dále cesta pěšky přes Charkov, Kyjev a Lvov až do dnešní východopolské Jaroslavi, kde se nacházel sběrný tábor pro bývalé vojáky rakouské monarchie, kteří se vraceli domů ze zajetí. „Odtud přišel v srpnu 1918 otci Františkovi z Čejkovic lístek polní pošty, kde Jan psal, že nezahynul, ale že se vrací ze zajetí z Ruska," uvádí dále Jiří Kunášek o svém strýci. Cestou museli vojáci pracovat, aby si vydělali na jídlo, dokonce se modlili i s muslimy, protože museli přitom dodržovat jejich zvyky. „Při putování kolem Kaspického moře se strýc nakazil malárií, kdy jej každý třetí den trápily záchvaty zimnice," dodává Jiří Kunášek.

Doma jej vítá jen nemocný bratr

Tragédií bylo, že otec a bratr Jana Kunáška se mezitím nakazili španělskou chřipkou. Té nakonec otec František 29. října 1918 podléhá. 30. října byl pohřben. V záznamech na matrice byla jako příčina smrti uveden zápal plic. 31. října se na statku v Čejkovicích objevuje Jan. Svého otce však již nespatřil, nachází pouze nemocného bratra. Sám byl ve zbědovaném stavu. Věkem pětadvacetiletý mladík vypadá na dobových fotografiích značně zestárle a nezdravě. „Po návratu domů se začal strýc léčit na malárii. Užíval chinin, který občas nebyl. V roce 1920 se nakonec oženil," popisuje další osudy Jana Kunáška, tentokrát již doma na statku v Čejkovicích, jeho synovec.

Bohužel – dlouhodobý pobyt v zajetí, náročná cesta zpět a také podlomené zdraví, ke kterému se nakonec přidává i zápal plic, vedou k předčasné smrti. Jan Kunášek umírá jako osmadvacetiletý v roce 1921, pouhé tři měsíce po narození svého dítěte. „Jeho vdově nezbývalo, než se brzy vdát, protože se musela postarat o poměrně veliké hospodářství. Ještě za svého života po návratu ze zajetí vyprávěl Jan o svých osudech mému otci Josefovi, který mi je převyprávěl a také sepsal ve svém životopise," uzavírá své povídání a vzpomínání na příbuzné Jiří Kunášek.

Ačkoliv Jan Kunášek zemřel před více než devadesáti lety, s jeho potomky se stále můžeme setkat: pravnuk Jana Kunáška se pravidelně objevuje ve sportovních rubrikách jako fotbalista Čáslavi.

Autor: Blanka Olišarová

9.8.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
František Hakl s trofejí pro mistry světa v malém fotbale, kterou s českou reprezentací vybojoval v Tunisku.

Zlatý šampion Hakl věří, že vítěznou atmosféru přenese i do Benátek

Krajský úřad Středočeského kraje v Praze.

Krize krajské koalice dospěla na ostří nože. Silná slova mohou vystřídat činy

Odstartoval první ročník festivalu Start Fest

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Žádný začátek není snadný a v umění toto tvrzení platí dvojnásob, právě z toho důvodu vznikl festival Start Fest. Ten si, jak už je z názvu patrné, klade za cíl pomoci mladým umělcům odstartovat jejich kariéru. V Kutné Hoře se festival Start Fest konal poprvé v pátek 14. října v kutnohorském Planet Music clubu. Publiku se představilo několik kapel a svou tvorbu na společné výstavě odprezentovali také mladí fotografové.

Děti z mateřských škol se setkaly v Březové u Kutné Hory

Březová /FOTOGALERIE/ - Společné setkání dětí, rodičů i organizátorů projektu Putovní olympiády mateřských škol se uskutečnilo v sobotu 14. října v krásném prostředí zábavného parku Heroland, v Březové u Kutné Hory při příležitosti ukončení pátého ročníku projektu spolupráce, který realizuje MAS Lípa pro venkov společně s partnerskou MAS Zálabí.

Kutnohorští policisté hledají muže z kamerového záznamu

Kutná Hora - Kutnohorští policisté pátrají po totožnosti muže z kamerového záznamu v Kutné Hoře. "Osoba na fotografii z kamerového záznamu může poskytnout informace k případu podvodného jednání, ke kterému došlo v uplynulých dnech v Kutné Hoře. Svým svědectvím může přispět k dopadení pachatele, či objasnění tohoto případu," uvedla policejní mluvčí Vendulka Marečková.

Děti navštívily policejní oddělení v Uhlířských Janovicích

Uhlířské Janovice /FOTOGALERIE/ - Děti ze Základní školy Uhlířské Janovice navštívili v říjnu letošního roku v dopoledních hodinách místní Obvodní oddělení Policie ČR.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení