Vzhledem k tomu že, Josef Kraus (ANO) už dříve avizoval, že návrh spolu s dalšími zastupiteli podal s podporou celého klubu, dá se předpokládat, že pokud bude opozice jednotná, k odvolání starosty skutečně dojde. Co ale bude potom? Kdo stane na pozici starosty města?

Ačkoliv podle zákona č.128/2000 Sb. Zákona o obcích nemusí být nový starosta zvolen hned na stejném jednání zastupitelů, na kterém byl odvolán a jeho pravomoci může dočasně převzít místostarosta obce, zástupci hnutí ŠANCE dali jasně najevo, že pokud Martin Starý odvolán bude, budou volbu nového starosty požadovat okamžitě.

„Horkým“ kandidátem na post starosty Kutné Hory je podle očekávání současný místostarosty Josef Viktora. „Nemluvím teď za naše hnutí, ale sám za sebe. Já si pana Viktory a jeho práce velmi vážím. Kupříkladu toho, že prosadil koupi Lorce, to bylo pro město velmi důležité. Systematicky pro město pracuje,“ vyjádřil se k možnému Viktorovu nástupu na starostovské křeslo Jan Havlovic.

Socha koudelníka už má své místo v parku u kostela Matky Boží .
OBRAZEM: Socha koudelníka už má své místo v parku u kostela Matky Boží

Tam si ho ale kupříkladu dovede představit i Jakub Obraz (ŠANCE) či Ivo Šanc (ŠANCE). „Pokud bude současný starosta odvolán, tak by na jeho místo měl nastoupit Josef Viktora. S jeho nominací souhlasíme. Pan Viktora je zkušený člověk, který má schopnost racionálně hodnotit věci kolem sebe a lidi spojovat. Přítomnost nynějších opozičních zastupitelů v Radě by měla přispět ke klidu, k transparentnosti hospodaření a k bezproblémovému pokračování a dokončení započatých akcí a projektů, jako je sportovní hala, obnova Vlašského dvora nebo investice do infrastruktury základních škol,“ řekl Ivo Šanc.

Všechno ale může být nakonec úplně jinak. Podle informací Deníku se totiž mezitím na neformální schůzce sešli zástupci opozice a Kutnohorské změny, jejímž reprezentantem Martin Starý je. Oba subjekty schůzku potvrdily. „Předložili jsme opozičním zastupitelům zprávu, že nechceme, aby byl pan starosta odvolán. Další jednání proběhnou v rámci našeho uskupení,“ uvedla Monika Válková (ZMĚNA).

A vypadá to, že členové Kutnohorské změny budou pro tentokrát jednotní. „Do politiky osobní nevraživosti a msty nepatří. Třebaže někteří očekávají, že se po posledním vývoji událostí v našem městě připojím k odvolání s ohledem k nedůstojnému jednání vůči mé osobě, neučiním tak. Pakliže spolu jednotlivé politické uskupení nebudou komunikovat a nedojde k širší shodě o dalším vývoji, domnívám se, že připravované změny nebudou k lepšímu a situace se v posledním roce před volbami ještě více vyostří,“ řekl Radim Fedorovič.

Martin Starý
Proč chtějí odvolat starostu Martina Starého?

Sám kutnohorský starosta ale z toho, že by ho ve funkci měl nahradit Josef Viktora, nijak nadšený není.

„Tato informace se ke mně také dostala. Od koaličního kolegy, který sedí vedle mě více než tři roky, bych to nečekal, a proto mě to mrzí dvojnásob. Ani přeobsazení Rady města není do teď jisté. Všechny tyto skutečnosti mi potvrzují, že hlavním cílem cvičení je odstranit nepohodlného starostu a následující kroky stále nejsou jisté. Celá tato akce může mít fatální následky pro celé město a jeho obyvatele, rozdělané projekty," řekl Martin Starý.

Josef Viktora se ale k odvolání Martina Starého zatím vyjadřovat nechtěl. „Nebudu se k tomu vyjadřovat, všechno jsou to zatím teorie a spekulace,“ řekl Viktora. Na otázku, zda je případně připraven přijmout post starosty města, odpověděl stručně. „Radost bych z toho neměl, ale co by mi zbývalo,“ doplnil.

Odvolání (rezignace) a volba starosty obce

– k odvolání starosty je třeba nadpolovičního počtu hlasů zastupitelů

- starosta je povinným (ze zákona povinně existujícím) orgánem každé obce, byť nemusí být vždy tento orgán fakticky personálně obsazen, což nastává např. v situaci, kdy je starosta ze své funkce odvolán nebo se funkce vzdal a není-li současně zvolen nový starosta

- podle § 103 odst. 2 /a rovněž § 84 odst. 2 písm. m)/ obecního zřízení volí starostu (a místostarostu či místostarosty) do funkcí zastupitelstvo obce z řad svých členů (na rozdíl od volby zastupitelstva jde o volbu nepřímou). Odvolat starostu či místostarostu z funkce může opět jen zastupitelstvo obce. Na základě § 7 písm. c) zákona č. 22/2004 Sb., o místním referendu a o změně některých zákonů, nelze místní referendum konat o volbě a odvolání starosty nebo místostarosty

Martin Starý
Starosta Starý o odvolání: Věřím, že zvítězí rozum