Jedna z mála základních škol na Kutnohorsku, kde žáci k dispozici bufet mají, je ZŠ Žižkov Kutná Hora. Zmírnění pamlskové vyhlášky zde provozovatel uvítal, i tak je prý ale zbytečně složitá a především nepřehledná.

„Jde se v ní vyznat opravdu těžko, navíc pokud některý výrobek splňuje třeba požadavky na množství soli, nesplňuje zase jiná kritéria. Tady ve školním bufetu jsem osm let, když ale začala platit pamlsková vyhláška, vážně jsme uvažovali, že zavřeme. Ostatně spousta školních bufetů právě kvůli tomu skončila,“ uvedla Ivana Tomášková. Podle ní jí tehdy nezbylo nic jiného, než podrobně zkoumat složení jednotlivých výrobků.

„Nejdřív jsme mysleli, že nebudeme moci prodávat nic, ale postupně jsme se zorientovali na trhu a objevili výrobky, které můžeme dětem nabízet,“ doplnila Tomášková s tím, že i tady to ale mělo háček: ne všichni výrobci se byli ochotni novému nařízení přizpůsobit a nabízet takové výrobky, které by přísné podmínky splňovaly. A ti co ano to většinou zase promítli do ceny.

„Nabízeli jsme vodu, která byla přímo určená do školních bufetů, samozřejmě ale výrobce napálil cenu. Někteří se ale přizpůsobili, nabízíme tak třeba chipsy pečené vzduchem, které splňují normy,“ uzavřela Tomášková.

Další základní školou na Kutnohorsku, kde se školní bufet podařilo zachovat, je ZŠ Jana Palacha v Kutné Hoře. „Bufet ve škole máme. Chvíli byl zavřený, ale to bylo kvůli personálnímu obsazení. Nicméně bufet spravuje jeho provozovatel, my jako škola do toho nezasahujeme. Takže pokud by přišla kontrola, případné postihy by řešila právě s ním. Musím ale říci, že pamslkovou vyhlášku respektuje,“ uvedla ředitelka Základní školy Jana Palacha Jaroslava Drabešová.

Tím ale výčet školních bufetů na základních školách na okrese končí. Občerstvit v bufetu se nemůžou děti ani jedné ze tří základních škol v Čáslavi, stejně je tomu i v Uhlířských Janovicích.

Samostatnou kapitolou jsou pak školní bufety na gymnáziích. Pamlsková vyhláška se totiž nevztahuje na žáky starší patnácti let. Jenže jak to vyřešit ve školním zařízení, které současně i žáci nižších ročníků víceletého gymnázia?

Velmi originálně to vyřešili na Církevním gymnáziu Kutná Hora, kde je od září otevřený zbrusu nový bufet. Veškerý sortiment je označený buď oranžovou nebo zelenou nálepkou. Zboží se zelenou nálepkou je určena mladším žákům, oranžová starším To ale není všechno.

„To slouží hlavně pro jejich orientaci, aby věděli, které zboží si mohou vybrat. U kasy se pak ještě musí prokázat speciální kartičkou s označením Refresh Bistro, která je buď v zelené nebo oranžové barvě. Bez ní studentům zboží neprodáme. Těžko bychom věk odhadovali,“ vysvětlil Radek Netík, který se ve společnosti Designex Food podílí na rozvoji konceptu a sítě bufetů Refresh Bistro, které společnost provozuje na několika školách. I on zmírnění pamlskové vyhlášky vítá.

„Budeme tak moci prodávat třeba lepší šunku nebo párek v rohlíku. Horší je to s nápoji, tam se naopak povolený obsah cukru ještě snížil,“ doplnil Netík.

Podobný přístup zvolilo také Gymnázium Jiřího Ortena v Kutné Hoře. Zboží, které je určeno mladším žákům, je označeno zeleným puntíkem. U pultu se pak žáci řadí do dvou front podle věku. "Barevně" se s pamlskouvou vyhláškou vyrovnalo čáslavské gymnázium. „Zboží, které mladší žáci nesmí, máme označené bílými samolepkami," uvedla provozovatelka bufetu.

Cenová nabídka školních bufetů (nejoblíbenějším produktem jsou tousty):

tyčinka Kinder Bueno - 22 korun
ZON nápoj splňující školní vyhlášku - 0,3l - 19 korun
Pizza - 1/4 - 25 korun
Toast - 15 korun
Kebab v pita chlebu - 30 korun
Bagety - 25 až 45 korun