Problémy s parkováním netrápí jen české maminky. V zahraničí se proto stále častěji objevují speciální parkovací místa pro matky s malými dětmi nebo pro těhotné ženy. Jsou blízko vchodu do nákupního centra a hlavně širší než běžná parkovací místa, takže vyndat z auta kočárek nebo dítě vyžaduje méně akrobatických dovedností.
Parkovacích míst v Kutné Hoře je dostatek
„V centru města se připravuje v souvislosti s kompletní rekonstrukcí komunikací i nová organizace dopravy. Zatím to konkrétně není řešeno, ale obecně lze říct, že by měl každý, kdo do centra přijede vozidlem, mít možnost na určených místech zaparkovat, a to na dobu nezbytně nutnou. U „Lidky“ tento problém zatím není, tam je kapacita myslím dostačující, ale v případě, že nebude vyhovovat lze to řešit vyhrazenými místy,“ uvedl starosta města Kutné Hory Ivo Šalátek.
Potřebujeme parkoviště pro rodiče?
O tom, zda jsou taková místa zapotřebí, se vedou spory mezi lékaři i samotnými matkami. Nejčastějším argumentem jejich zastánců je větší prostor. Vyložit kočárek nebo vyndat dítě z auta na běžném úzkém parkovacím místě není nic snadného. I umístění u vchodu do obchodu hraje svoji roli. Čím méně času stráví malé děti na frekventovaném parkovišti, tím lépe. S tím souhlasí Renata Černá, maminka předškoláka: „Chůze se synem po parkovišti mě dost znervózňuje. Problémy jsem měla i dřív. Jít přes celé parkoviště s velkou nákupní taškou a dítětem v náručí je fyzicky náročné.“ Příznivci vyhrazeného parkování dodávají, že ulehčí i nastávajícím maminkám. Těhotná žena by prý neměla chodit víc, než je nezbytné.
V tom s nimi ale nesouhlasí řada lékařů. Těhotenství je podle nich přirozený proces. Doktor. Jaroslav Kozma argumenty shrnuje: „Pokud je těhotná žena schopna bez problémů řídit auto a nakupovat, nevidím důvod, proč by nemohla ujít vzdálenost v řádech metrů od zaparkovaného vozu ke vchodu do obchodu. Jiná situace nastává u rizikového těhotenství. To ale v podstatě vylučuje, že by žena osobně jela na nákup.“
Uzákonění parkovišt se zatím nechystá
Shoda nepanuje ani mezi politiky, uzákonění parkovišť pro matky se nechystá. Záleží tedy na obchodních řetězcích, zda parkovací místa maminkám vyhradí. Nemusí to přitom být jen ohled na zákazníka, ale i marketingový tah. Právě matky s dětmi často obstarávají nákupy pro celou rodinu. Některé obchodní řetězce na ně pamatují i jinak, běžně je dnes k dispozici dětský koutek, přebalovací pulty či ohřívače na lahve. Myšlenka na speciální parkovací místa se maminkám líbí.
Palčivým problémem zůstává parkování před úřady nebo u školek. Potvrzuje to Radka Dudová ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR, která problém parkování s dětmi vnímá nejen jako socioložka zaměřená na výzkum rodiny, ale i jako matka. „Netýká se to zdaleka jen obchodních center. Potýkám se s nemožností zaparkovat před úřady či před školkou.“
Maminky by měly více chodit pěšky
Naopak proti vyhrazeným parkovacím místům pro maminky je Pavel Netolický z Kolína. „Myslím si, že v dnešní době si zvykli všichni jezdit autem a jsou líní udělat pár kroků navíc. Matky by měly s dětmi jezdit s kočárky, aby se jejich dítě nadýchalo čerstvého vzduchu,“ uvedl Netolický s tím, že v současné době matky děti místo do přírody tahají po obchodech.
Po úřadech by se jistě matky s kočárky dostaly v Kutné Hoře bez problémů. „Situace co se týká budov, v kterých sídlí městský úřad je těmto potřebám zatím vyhovující,“ uvedl starosta Šalátek. Ve Vlašském dvoře lze kočárek odstavit v hale ve vstupu od Jakuba, v budově bývalého okresního úřadu je vhodné místo ve vstupním vestibulu,
V budově „Lidky: v hale na přepážkovém pracovišti a v budově na Václavském náměstí lze kočárek „zaparkovat“ v chodbě. „Tato místa, ale nejsou nijak chráněna proti krádežím, což bude asi největší problém,“ doplnil starosta Kutné Hory.
Zdeňka Burešová, Petr Franc