„Budeme rádi, když se parkoviště, a to nejen pro autobusy, realizovat bude, ale naší dlouhodobou prioritou je pokračovat v obnově kostnice, která je naplánovaná minimálně do roku 2027. Pokud se najde soukromý investor, který parkoviště vybuduje, budeme samozřejmě velmi rádi, vyřešilo by se provizorní řešení parkování autobusů u restaurace Zlatý lev, které není ideální," uvedla ředitelka organizační složky sedlecké farnosti Radka Krejčí.

„Otevřeně však říkáme, že s ohledem na současnou situaci, ale i na dlouhodobé výdaje spojené s opravou nejen kostnice, ale i dalších památek v naší správě, nejsme schopni vybudování parkoviště financovat,“ dodala a zdůraznila, že se sice v tuto chvíli zdá, že parkoviště pro autobusy žádný smysl nemá, neboť žádné autobusy nejezdí, ale dá se očekávat, že se svět vrátí do normálu a parkoviště potřeba bude.

„Co se týče provozování, je to dle mého názoru předčasná otázka, neboť ještě žádné parkoviště není a zdá se, že zatím ani není vhodný investor, který by se do takto finančně náročného projektu chtěl pustit,“ doplnila Krejčí.

Vedení kutnohorské radnice se přesto domnívá, že by parkoviště mohlo spatřit světlo světa v příštím roce. „Bylo odsouhlaseno, že bude podepsána smlouva s projektantem, který vysoutěžil zhotovení kompletní projektové dokumentace včetně povolení,“ uvedl starosta Kutné Hory Josef Viktora (ANO) s tím, že pak by měl přijít na řadu právě investor, který by výstavbu zaplatil.

„Město na vybudování parkoviště nyní svoje prostředky nemá, záležet bude také na projektu a jak na něj bude investor nahlížet, aby od něj mohl očekávat nějakou návratnost. Všechno je to ještě k jednání,“ doplnil starosta.

Parkoviště za areálem bývalého zámku v Sedlci počítá s s řešením parkovacích ploch pro přibližně 8 autobusů a 50 osobních aut, vybudovány by ale měly být také komunikace, chodníky, veškerá technická infrastruktura, zázemí pro turisty včetně veřejných toalet, chybět by neměla ani zeleň. Konkrétní podoba je ale také stále v jednání, čím víc zeleně v areálu bude, tím méně bude parkovacích míst.