V těchto posledních dnech, více než kdy jindy, obcházejí policisté a městští strážníci bary, hospody i obchody a kontrolují dodržování nařízení. „Od středy 12. září policisté dali podepsat již 347 písemností, které informovaly provozovatele o protialkoholovém omezení," řekla mluvčí kutnohorské policie Vendulka Marečková.
„Městská policie se zúčastňovala akce informace, tedy rozšiřování informací, a byla dána na vědomí záležitost týkající se prohibice," potvrdil její slova i zástupce velitele kutnohorské městské policie Václav Mareček.
Však již i nyní se situace přitvrdila a po kampani informační přišly na řadu tvrdé kontroly a po nich i možné represe. „Již máme za sebou přes 430 kontrol, které provádělo šedesát osm policistů, těch v uniformě, ale i mužů z kutnohorské kriminální služebny," doplňuje Marečková.
Co se počtu strážníků týká, městská policie si vystačila s normálním stavem. „Přes mimořádná opatření a spolupráci s Policií ČR jsme sloužili standardně tak, jak máme hlídky obyčejně," řekl vrchní strážník ze Zruče nad Sázavou Pavel Antoš.

S tvrdým i bez něj jsou víkendy stejné

Se skoro nulovou spotřebou tvrdého alkoholu by se mohlo zdát, že se i noční život ve větších městech uklidní, ale podle zpráv z Kutné Hory i Zruče nad Sázavou se předešlý víkend nelišil od těch minulých.
„Víkend se nijak nevymykal nějaké normě, nezaznamenali jsme žádné negativní jednání lidí, ani více problémů," dodává Václav Mareček.

Palírny zákaz prozatím nepoloží

Drobné zmatky, které zachvátily o víkendu mnohé palírny, se již vysvětlily, a tak i přes stále trvající prohibici nezůstanou Češi až zase tak úplně na suchu.
„Nemůže prodávat část našich produktů, takže se nás opatření samozřejmě týká. Vyrábíme vše od moštu přes medovinu, likéry až po pálenky. Ty mají kolem čtyřiceti pěti procent a právě ty prodávat nesmíme. Opatření se však nedotýká pěstitelského pálení, takže ovoce stále přijímáme a můžeme stále vydávat pálenku pro ty pěstitele, kteří si ovoce dodají," vysvětluje komplikace s prohibicí Jan Kadlec z palírny v Bohdanči.
Ani jich se však kontroly nevyhnout a jsou pod pečlivým dohledem státních orgánů. „Policejní kontroly jezdí skoro každý den a kontrolují, jestli se nepodává," dodává Kadlec.
Podle něj je krátkodobý zákaz prodeje nezruinuje, ale pokud by se tyto opatření protáhla na delší dobu, stalo by se to zásadním problémem.

Slušný region Kutnohorsko

Zatímco v některých oblastech České republiky dochází k porušování nařízení ministra zdravotnictví Leoše Hegera, na Kutnohorsku je vše v pořádku. „Prozatím nemáme zjištěný jediný případ porušení prohibice," pochvaluje si Vendulka Marečková z kutnohorské police.
Stejně tak z jejích slov vyplývá, že v regionu nebyla ani není rozšířena „kultura" černých nelegálních palíren alkoholu. Spotřebitelé jsou tak odkázáni na domácí zásoby, ale ani ty nemusí být naprosto bezpečné, a proto i s nimi je nutno jednat opatrně.