Z organizace především rozvážející obědy a vykonávající úklidy se přeměňují v odbornou službu zaměřenou na pomoc lidem, kteří potřebují i velmi intenzivní péči. Cílem je co nejvíce podpořit jejich setrvání v přirozeném prostředí a tím oddálit odchod do pobytové služby, například domova pro seniory.

„Naše pečovatelská služba zkouší nové přístupy ke klientům, aby mohli zůstávat v jejich přirozeném prostředí. Určitě je ještě spousta práce na změnách před námi. Těším se, že se v rámci aktivit projektu dozvíme, co přesně můžeme vylepšit,“ uvedla Iveta Vrbová, sociální pracovnice Pečovatelské služby v Kutné Hoře.

„Pečovatelské služby, které s námi spolupracují, dnes mají za sebou kus práce. Řada z nich významně rozšířila provozní dobu. Zajišťování obědů přenechala běžně dostupným službám, jako jsou restaurace či jídelny a omezila provádění úklidů tam, kde je může zastoupit úklidová firma za obdobných finančních podmínek,“ doplnil předseda Institutu sociální práce Jakub Čtvrtník.

Počet uživatelů, kteří od pečovatelské služby odebírali pouze obědy, klesl po roce a půl z pěti tisíc na polovinu (údaje od 43 služeb). „To znamená, že dvěma a půl tisíce lidem, kteří nepotřebovali péči, služba přestala vozit obědy, pečovatelkám se uvolnily ruce a mohly se začít věnovat skutečné péči o ty, kteří se bez ní neobejdou,“ dodal Jakub Čtvrtník.